Відомий медіа й громадськості послужний список Киви починається з курйозу: він був засуджений за отримання хабаря на посаді заступника начальника управління у справах захисту прав споживачів Полтавської області. Однак у серпні 2014 року суд зняв з нього судимість.
Курйози, скандали і непорозуміння супроводжували Киву решту життя. У вересні 2014 року Ілля Кива став співробітником Полтавської міліції, очолив батальйон територіальної оборони «Полтавщина», але незабаром втратив посаду через бунт підлеглих. У грудні 2014-го його призначили заступником начальника ГУМВС Донецької області. Були в біографії Киви й проблиски, скажімо, в лютому 2015 року він керував операцією, під час якої співробітники МВС України евакуювали з Дебальцевого й прилеглих до нього населених пунктів понад тисячу мирних мешканців (зокрема, 400 дітей, громадян похилого віку й інвалідів). Також цей контингент виводив з можливого оточення 36 військовослужбовців спецбатальйону МВС «Світязь» і 34 військовослужбовців ЗСУ.
У червні 2015 року Кива перейшов на посаду заступника начальника УМВС Херсонської області, яку обіймав до призначення головним борцем з наркотиками — з жовтня 2015-го по травень 2016 року він очолював департамент протидії наркозлочинності Національної поліції.
З листопада 2015 року, коли набув чинності закон про Нацполіцію, усі працівники органів внутрішніх справ зобов'язані були пройти переатестацію, однак Кива не зробив цього. У квітні 2016 року тодішня голова Нацполіції Хатія Деканоідзе заявила, що подасть главі МВС документи для звільнення Киви. Причиною стало його інтерв'ю виданню "Страна", в якому він сказав, що "рано чи пізно" його "все одно завалять" атошники, "яким нічим зайнятися, а рука до автомата звикла".
Під тиском громадськості тодішній міністр внутрішніх справ Арсен Аваков пообіцяв, що Кива перейде на іншу роботу.
У 2017 році Кива виринув уже як організатор напівзаконного воєнізованого формування «Безпека життя» під патронатом МВС, яке використовували як тітушок у мітингах на боці забудовників, зокрема, у контрмітингу під САП на підтримку закриття справи «рюкзаків Авакова». У жовтні 2018 року структуру розформували.
Того ж року, перш ніж стати нардепом від ОПЗЖ, Кива оголосив себе лідером Соціалістичної партії, а 2019-го навіть балотувався як член СПУ в президенти України. Набрав аж 0,03% (5869) голосів.
У 2019 році Іллю Киву обрали народним депутатом 9 скликання від партії «Опозиційна платформа — За життя» (номер 34 у списку). Був одним з найактивніших опезежистів.
15 жовтня 2021 року Кива оприлюднив відео, на якому він з автоматом у руках заявляє, що є лідером «антифашистського руху», і стріляє з автомата в повітря на тлі феєрверка. Нардеп пояснив, що так відсвяткував загибель Степана Бандери, якого 15 жовтня 1959 року в Мюнхені вбив агент КДБ Богдан Сташинський. Після цього проти Киви відкрили кримінальну справу за стрілянину з автомата.
У листопаді тодішній голова МВС Денис Монастирський позбавив Киву права на нагородну зброю за «негідну поведінку». Кива заявив, що в нього відібрали і звання кандидата наук. Дисертацію Кива захистив за пів року до того, у квітні 2021-го — «Механізми впливу громадянського суспільства на державне регулювання правоохоронної діяльності (на прикладі країн ЄС та України)». Однак у Міносвіти уточнили, що не позбавляли Киву ступеня кандидата наук, бо й не присуджували його.
У грудні 2021-го народний депутат від Опозиційної платформи — За життя Ілля Кива на телеканалі «Россия 1» виправдав окупацію українського Криму й виступив за злиття України з РФ. Він заявив, що Україна має бути частиною єдиної союзної держави з Росією і РФ, мовляв, через вісім років прийшла забрати її.
А 24 лютого 2022 року, в перший день повномасштабного вторгнення, Кива в етері ростелебачення закликав росіян «звільнити Україну». До слова: перед вторгненням він виїхав до Іспанії, звідки перебрався до Росії.
У березні 2022-го Киву позбавили депутатського мандата.
У жовтні СБУ знешкодила в Києві злочинне угруповання, яким Кива керував з РФ.
Цьогоріч у серпні екснардепу-втікачу повідомили про підозру в пропаганді війни і насильницькій зміні конституційного ладу.
За даними слідства, колишній народний обранець у січні-лютому 2022 року опублікував у своєму Telegram-каналі матеріали, які містять публічні заклики до ведення агресивної війни в Україні та зміни шляхом війни встановленого в країні конституційного ладу. Згідно з висновком експертизи, його висловлювання мають пропагандистський характер, формують у суспільстві проросійські й антиукраїнські настрої та містять ознаки інформаційного впливу, спрямованого на підрив української державності.
У листопаді Личаківський райсуд Львова завершив розгляд кримінального провадження щодо екснардепа ОПЗЖ Іллі Киви.
13 листопада суд ухвалив обвинувальний вирок у справі. Киву визнали винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених:
- ч.3 ст.109 (публічні заклики до насильницької зміни та повалення конституційного ладу і захоплення державної влади особою, яка є представником влади, з використанням засобів масової інформації);
- ч.1 ст.111 (державна зрада, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України шляхом надання іноземній державі допомоги в проведенні підривної діяльності проти України);
- ч.2 ст. 436-1 (публічне використання символіки комуністичного тоталітарного режиму, вчинене особою, яка є представником влади);
- ст.436 (публічні заклики до агресивної війни) Кримінального кодексу.
Остаточно суд призначив екснардепу як покарання позбавлення волі строком 14 років з конфіскацією майна.
Розгляд кримінального провадження здійснювали у формі спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia), оскільки Кива переховувався на території Росії та був оголошений у міжнародний розшук.
6 грудня його знайшли мертвим.