Європейське агентство авіаційної безпеки (EASA) оприлюднило рекомендацію не виконувати польоти в повітряному просторі Російської Федерації, розташованому на захід від 60° східної довготи, на всіх висотах і рівнях польоту.
Рекомендація стосується повітряного простору в районах міст:
- Москва
- Ростов-на-Дону
- Санкт-Петербург
- Єкатеринбург
- Самара
“Конфлікт, що триває після російського вторгнення в Україну, створює ризик ненавмисного обстрілу цивільних літаків у повітряному просторі Російської Федерації через можливі недоліки цивільно-військової координації та потенційну можливість помилкової ідентифікації”, – йдеться у повідомленні.
Також в Росії існує спотворення та глушіння глобальних навігаційних супутникових систем.
EASA зазначає, що Росія не продемонструвала повної кваліфікації для вирішення існуючих ризиків у повітряному просторі шляхом впровадження ефективного та проактивного підходу до деконфліктності повітряного простору.
Що відомо про катастрофу літака AZAL
-
25 грудня пасажирський літак авіакомпанії Azerbaijan Airlines, що прямував з Баку до російського Грозного, впав біля міста Актау на заході Казахстану. Загинули 38 із 67 людей, які перебували на борту літака.
-
За даними попереднього розслідування, літак пошкодила російська ракета ППО. При цьому замість того, щоб дозволити посадку в Грозному і врятувати життя людей, росіяни відправили борт до Казахстану.
-
У парламенті Азербайджану підтвердили попередні результати розслідування і звинуватили Росію у збитті літака. Зокрема депутат Расім Мусабеков в інтерв'ю виданню Turan заявив, що Росія має попросити вибачення за атаку на пасажирський літак і виплатити компенсації за загибель людей та постраждалим.
-
Президент Азербайджану Алієв також заявив, що літак зазнав пошкодження ззовні на території Росії, поблизу міста Грозний, і практично втратив керування. Літак був приведений у некерований стан засобами РЕБ, а потім унаслідок вогню, відкритого із землі, постраждала його хвостова частина.
-
Алієв заявив, що російська сторона має вибачитися перед Азербайджаном, визнати свою провину, притягнути винних до відповідальності, а також виплатити компенсації Азербайджану, постраждалим пасажирам і членам екіпажу. Президент також наголосив, що у Росії закрили повітряний простір у рамках так званого плану "Ковьор" вже після того, як пасажирський літак зазнав впливу засобів РЕБ та був обстріляний. І це також може свідчити про намір росіян приховати причини катастрофи.
-
Наразі "чорні скриньки" передали до Бразилії – країни виробника лайнера.
-
28 грудня Путін вибачився перед Алієвим за "трагічний інцидент" із літаком, проте не визнав провини Росії. У Москві зізнались, що коли літак зазнав ушкодження, російська ППО працювала по українських безпілотниках, однак напряму не визнала, що літак був ушкоджений засобами протиповітряної оборони. Спочатку росіяни взагалі намагалися винуватити в катастрофі птахів, а також – шукали так званий український слід.
-
29 грудня Путін удруге зателефонував Алієву з приводу катастрофи. Подробиці розмови не наводилися.
-
Президент Азербайджану Ільхам Алієв наголосив, що за загибель азербайджанських громадян внаслідок катастрофи пасажирського літака Azerbaijan Airlines відповідальні представники Росії, та закликав покарати винних.
- Пресслужба Azerbaijan Airlines повідомила про призупинення всіх рейсів з Баку в Казань.