Прем'єр Угорщини Віктор Орбан залишив зал під час рішення лідерів ЄС щодо України, передає The Guardian.
Про це виданню повідомили три дипломати Євросоюзу.
Згодом на сторінці Орбана у фейсбуці з'явилося відео, у якому він повторив свою позицію про те, що Україна не готова розпочати переговори щодо вступу до ЄС.
"Членство України в ЄС - погане рішення. Угорщина не хоче брати участь у цьому поганому рішенні", - сказав угорський прем'єр. Він додав, що 26 інших країн-членів ЄС наполягали на тому, щоб зробити крок до початку переговорів з Києвом, і в результаті Угорщина вирішила, що вони можуть йти своїм шляхом. Натомість Угорщина залишається осторонь.
Як передає "Суспільне", відповідно до правил, засідання за таких умов продовжується, а лідер має замість себе залишити представника. Однак Орбан цього не зробив. У результаті всі решта 26 країн-членів ЄС підтримали рішення.
Орбан "на мить був відсутній у залі у заздалегідь узгодженій та конструктивній манері", підтвердив один представник ЄС виданню Euractiv. Цей крок, відомий у Брюсселі як "конструктивна помірність", дозволив ухвалити одноголосне рішення іншим лідерам.
«Якщо когось немає, отже, його немає. Юридично це абсолютно законно», - додав співрозмовник видання.
Як відомо, лідери Європейського Союзу на саміті в Брюсселі 14 грудня схвалили рекомендацію Європейської комісії про відкриття переговорів про вступ із Україною та Молдовою.
Як Угорщина блокує вступ України до ЄС
- Орбан тривалий час виступає проти вступу України в ЄС. Із цього приводу керівна партія Угорщини внесла в парламент резолюцію проти переговорів про вступ України до ЄС.
- Також угорський прем'єр перед самітом лідерів ЄС надіслав голові Євроради Шарлю Мішелю два листи, в яких виступав проти початку переговорів з Україною про членство в Євросоюзі, виділення допомоги і подальших санкцій проти Росії.
- Із закликом схвалити початок переговорів до Орбана зверталися навіть угорські меншини. Але прем'єр відповів, що Угорщина пропонує не членство України в ЄС, а "стратегічне партнерство". Раніше Орбан озвучив ініціативу підписати з Україною угоду про стратегічне партнерство на декілька років.
- Перед самітом глава уряду Угорщини знову повторив свою позицію.
- Президент України Володимир Зеленський провів розмову із Орбаном з цього приводу під час візиту до Аргентини, а голова МЗС Дмитро Кулеба зустрічався з міністром закордонних справ Сійярто.
- У ЄС неодноразового наголошували на тому, що є обхідні шляхи, щоб подолати вето Угорщини, зокрема, щодо виділення Україні фінансової допомоги.