ГоловнаСуспільствоВійна

Саміт у Бюргенштоці: summary

Чи наблизив Глобальний саміт миру у Швейцарії Україну до встановлення справедливого миру й притягнення Росії до відповідальності? Вочевидь, відповідь на це запитання залежить від того, чи матиме цей захід продовження і яке саме.

А поки що стисло нагадаємо, хто взяв участь, що обговорювали, під чим підписалися, а головне — що запланували робити далі?

Учасники саміту слухають промову президента України Володимира Зеленського
Фото: EPA/UPG
Учасники саміту слухають промову президента України Володимира Зеленського

Учасники

За висловом президента України Володимира Зеленського, на ініційованому Україною та проведеному спільно зі Швейцарією дводенному Глобальному саміті миру вдалося об'єднати 101 країну й міжнародну організацію. Щоправда, підсумкове комюніке підписала менша кількість учасників.

На швейцарський курорт Бюргеншток неподалік Люцернського (Фірвальдштетського) озера з'їхалися канцлер Німеччини Олаф Шольц, президент Франції Емманюель Макрон, прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо, президент Європейської ради Шарль Мішель, президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, прем'єр-міністр Японії Фуміо Кішіда, а також президенти, прем'єри й очільники МЗС багатьох інших країн. Сполучені Штати представляла віцепрезидентка Камала Гарріс.

Українська делегація складалася з дев'яти осіб на чолі з президентом Зеленським.

Під час саміту
Фото: Офіс президента
Під час саміту

Про що говорили

Українська формула миру, як відомо, включає десять пунктів, зокрема й відновлення територіальної цілісності нашої держави до кордонів 1991 року. Проте на першому саміті домовилися зосередитися на трьох пунктах формули: ядерна безпека, продовольча безпека й обмін полоненими, зокрема, повернення депортованих Росією українців, у тому числі й дітей.

Водночас на пленарному засіданні Саміту миру пролунало й кілька заяв, які виходили за межі запропонованої тематики. Президент Франції Емманюель Макрон заявив, що українська капітуляція — це не мир

«Усі ми віддані побудові сталого миру. Але як уже було сказано, таким миром не може стати українська капітуляція. Тому передумовою миру є допомога Україні у відбитті агресії», — заявив президент Франції.

Президент Франції Емманюель Макрон під час Саміту миру
Фото: EPA/UPG
Президент Франції Емманюель Макрон під час Саміту миру

На думку президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн, замороження російсько-українського конфлікту сьогодні призведе лише до подальшої агресивної війни.

«Замороження конфлікту сьогодні, коли іноземні війська окуповують українську землю, не є відповіддю. Де-факто це рецепт подальшої агресивної війни, — сказала фон дер Ляєн, наголосивши, що світові лідери мають підтримати всеосяжний, справедливий і стійкий мир для України: — Такий мир, що відновить суверенітет і територіальну цілісність України, непорушність усіх кордонів, суверенітет усіх народів, — саме це є ставкою».

Урсула фон дер Ляєн
Фото: EPA/UPG
Урсула фон дер Ляєн

Італійська прем'єрка Джорджія Мелоні доволі різко прокоментувала черговий ультиматум Путіна, висунутий безпосередньо напередодні Саміту миру.

«Якщо Росія не погодиться з умовами, ми змусимо її здатися. Нам потрібно встановити мінімальні вимоги для цієї дискусії. Це агресія проти держави, і мир в Україні не означає, що Україна повинна здатися, як вважає Путін. Ставити такі умови — це дуже неправильно», — заявила Мелоні. Шкода, пані Мелоні не конкретизувала, як саме Росію змушуватимуть здатися.

Що вирішили

Широка участь у Глобальному саміті миру засвідчила, що війна в Україні не залишила міжнародну спільноту байдужою, відзначила на пресконференції з нагоди закриття установчого Саміту миру президентка Швейцарії Віола Амгерд. Держави хочуть разом прокладати шлях до миру, водночас перспективи й вихідні позиції країн різні, констатувала пані Амгерд.

 Президент України Володимир Зеленський і федеральна президентка Швейцарії Віола Амгерд після засідання другого дня Саміту миру
Фото: EPA/UPG
Президент України Володимир Зеленський і федеральна президентка Швейцарії Віола Амгерд після засідання другого дня Саміту миру

Однак більшість учасників погодили, що «Запорізька атомна електростанція повинна працювати безпечно й захищено під повним суверенним контролем України», а також що «всі військовополонені мають бути звільнені шляхом повного обміну. Усі депортовані й незаконно переміщені українські діти й усі інші українські незаконно утримувані цивільні особи мають бути повернуті в Україну». Питання, знову ж таки, в тому, як цього домогтися.

З переліком країн, які приєдналися до комюніке, а також з повним його текстом можна ознайомитися тут. 

Не приєдналися 11 учасників, зокрема: Вірменія, Бразилія, Колумбія, Індія, Індонезія, Лівія, Мексика, Саудівська Аравія, ПАР, Таїланд, ОАЕ.

За словами президента Зеленського, спільне комюніке лишається відкритим до підписання

Тепер справа за тим, щоб наповнити декларацію конкретикою, тобто розробити алгоритми дій. 

Що далі

Володимир Зеленський визнає, що рано чи пізно доведеться сідати за стіл перемовин з Росією, однак  перед тим він хотів би отримати «детальний план, погоджений світом». На думку українського президента, що більша кількість країн підпишеться під цим планом, то важче росіянам буде від нього відступити.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц під час саміту
Фото: EPA/UPG
Канцлер Німеччини Олаф Шольц під час саміту

Канцлер Німеччини Олаф Шольц вважає, що наступний Саміт миру повинен пройти за участю Росії, оскільки тоді, мовляв, йтиметься про завершення її повномасштабного вторгнення в Україну.

«Головне питання, звичайно, полягає в тому, як можна досягти чесного й справедливого миру», — підкреслив канцлер Німеччини й додав, що з огляду на це «мають відбутися конференція та мирні переговори, які також працюватимуть на користь України».

Голова Офісу президента Андрій Єрмак на полях Глобального саміту миру у Швейцарії теж припустив, що на другому саміті представникам Росії можуть передати «спільний план усіх цивілізованих і відповідальних країн щодо миру в Україні». Єрмак також запевнив, що за президента Зеленського «Мінських домовленостей у тому вигляді, у якому були, Будапешту, який не дав нам жодних гарантій, не буде».

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба висловив думку, що нині Україна на хорошому шляху до завершення війни.

«Я думаю, що на всіх треках ми просуваємося вперед. Той факт, що цей саміт зібрав разом таку велику кількість країн з Південної Америки, Африки, Азії. І ми бачимо, що ті, хто не тут, усе одно бачать, що відбувається, бачать цей імпульс, і що мирна формула України розбудовує мир довкола принципів Статуту ООН, це справді наближає нас», — прокоментував Кулеба. За його словами, ідея полягає в тому, щоб другий Саміт миру став завершенням війни. Це означає, що Росію доведеться долучати до процесу, але так, аби вона не розмовляла ультиматумами.

На полях саміту в Бюргенштоці, 16 червня 2024 року.
Фото: EPA/UPG
На полях саміту в Бюргенштоці, 16 червня 2024 року.

Міністр закордонних справ Швейцарії Ігнаціо Кассіс повідомив, що другий Саміт миру можна провести до президентських виборів у США в листопаді.

Швейцарія в особі президентки Віоли Амгерд запропонувала надати простір для прямих перемовин України й Росії.

І навіть пообіцяла не арештовувати російського президента Володимира Путіна, якщо він приїде на наступний український Саміт миру.

Групове фото учасників по закінченню саміту
Фото: EPA/UPG
Групове фото учасників по закінченню саміту

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram