У швейцарському Лугано триває дводенна Міжнародна конференція з питань відновлення України. Участь у форумі беруть високопосадовці та представники понад 40 держав і понад 20 міжнародних організацій. Присутня і президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Конференцію за допомогою відеозвʼязку відкрив Президент України Володимир Зеленський.
Україна представила в Лугано свій погляд на відбудову, визначила пріоритети і озвучила орієнтовний "кошторис". Хоча перші результати обговорення вже є, швидких гучних заяв щодо фінансової та іншої допомоги очікувати навряд чи варто. Особливо з урахуванням певних розбіжностей всередині Європи, між державами, міжнародними фінансовими інституціями, установами та агенціями тощо. Головне – дати процесу поштовх.
Оцінити збитки, яких завдала і ще завдасть Україні повномасштабна агресія Росії, надзвичайно важко. За словами прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, всі збитки фіксуватимуться на електронній мапі країни, яку формує уряд.
На основі цієї карти партнери України спільно з Кабміном, експертами та місцевою владою готуватимуть технічні проєкти відбудови та трансформації регіонів, зазначив Шмигаль.
Офіси відновлення України пропонується відкрити у Вашингтоні, Брюсселі, Лондоні та інших містах. Головний офіс має бути в Києві.
Чому саме зараз, адже війна ще не закінчилася?
"Хочу зазначити, що, коли говорять про відбудову, часто некоректно розставляють акценти. Це ж не тільки про те, що маємо зробити після нашої перемоги або в наступні роки, а й те, що потрібно робити вже просто зараз", – сказав у своєму вчорашньому зверненні до співгромадян президент України Володимир Зеленський.
Він зазначив, що українські сили звільнили від окупантів понад тисячу населених пунктів, щотижня додаються нові. Всі вони зазнали масштабних руйнувань, і це означає потребу в колосальних коштах на відновлення інфраструктури, на повернення медицини й соціальних послуг, на відновлення нормального економічного життя. Одних лише зруйнованих будинків у звільнених районах – десятки тисяч.
Потрібно готувати школи та університети до нового навчального року на всій вільній території країни й у нових умовах постійної загрози, зокрема ракетних ударів. Також треба готуватися до зими й зробити все, щоб ми пройшли цю зиму спокійно з погляду енергетики попри будь-які загрози, які створює щоденно Росія.
Володимир Зеленський підкреслив, що значна частина економіки знищена бойовими діями та російськими ударами, тисячі підприємств не працюють. Це означає високу потребу в робочих місцях, у забезпеченні соціальних виплат попри зниження податкових надходжень.
Президент відзначив, що конференція в Лугано та її рішення можуть стати першим великим кроком до перемоги демократичного світу. Саме через те, що напад Росії – це атака не лише на Україну, а й на європейську систему, відновлення нашої держави має бути спільною справою. Він також подякував Данії за готовність взяти шефство у відбудові Миколаївщини, Великій Британії – за готовність допомагати з відбудовою Київщини.
Основними принципами національного плану відбудови, запропонованого Україною, є, серед іншого, максимальна безпека, екологічність, застосування зелених технології, безбарʼєрність, прозорість при використання коштів.
Скільки це коштуватиме, і де взяти гроші
За словами президента Зеленського, відбудова України – найбільший економічний проєкт у Європі нашого часу, тож і вартуватиме він багато.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль на конференції повідомив, що план відновлення України вже оцінюється у $750 млрд.
Ключовим джерелом відновлення, на думку Шмигаля, мають бути конфісковані активи Росії та російських олігархів. Прем'єр подякував країнам, які вже розпочали процес конфіскації, а також закликав інших партнерів приєднатися до цього процесу.
Серед джерел відновлення прем'єр також назвав міжнародні гранти, пільгові кредити міжнародних фінансових інституцій, інвестиції приватного сектора та позабюджетні внески приватних осіб і корпорацій. Одним із джерел відновлення країни стане бюджет України.
Згідно з баченням відновлення України "Сильна європейська країна – магніт для іноземних інвестицій", упродовж 10 років план передбачає реалізацію 850 проєктів на загальну суму понад $750 млрд. З них на 2023-2025 роки передбачено реалізацію 580 проєктів із фінансуванням понад $350 млрд, а на 2026-2032 роки – 270 проєктів із фінансуванням понад $400 млрд.
Нагадаємо, раніше Офіс генпрокурора України повідомив про арешт майна російських і білоруських підприємств на понад 360 млн грн.
Очільник Київської школи економіки, міністр розвитку економіки в 2019-2020 роках, радник керівника Офісу Президента Тимофій Милованов вважає, що для швидкого відновлення Україна вже зараз потребує мінімум $17 млрд.
За його словами, загальні втрати, враховуючи людський капітал, втрати прибутків та ВВП, складають не менше $500-750 млрд, яких Україна потребуватиме впродовж 10 років.
"Наразі Україна вже потребує "швидких грошей" на першочергове відновлення. Називається перша цифра в $17 млрд для реалізації ключових програм та напрямків. А більш загальна для fast recovery – $60 млрд", - додав Милованов.
На його думку, за результатами конференції в Лугано має бути створений секретаріат задля визначення пріоритетних програм та розподілу необхідних фінансів.
На чому наголошує Україна
"Поки триває війна, важко говорити та прогнозувати, якими ми з неї вийдемо. Але зараз, починаючи розробляти перший драфт плану відновлення нашої країни, працюючи багато з міжнародними експертами, партнерами, ми розуміємо, що, перш за все, наша економіка має бути спрямована на забезпечення безпекової складової", – напередодні відкриття форуму в Швейцарії сказав голова українського уряду Денис Шмигаль в інтерв’ю LB.ua.
Цей самий "перший драфт" два з половиною місяці розробляли 2500 експертів за 24 напрямками – від відбудови інфраструктури до прав людини.
До слова, у форумі в Лугано бере участь чимало представників українських правозахисних та медійних організацій. Їхнє бачення того, яким має бути повоєнне громадянське суспільство, теж надзвичайно важливе і має бути включене в плани відновлення країни.
Перші підсумки
"Український бізнес отримає доступ до вигідних інвестицій для реалізації проєктів, які сприятимуть скороченню викидів вуглецю та рухатимуть вперед "зелену" трансформацію країни. В обмін на "зелені" інвестиції Швейцарія отримуватиме від України верифіковані результати з пом'якшення зміни клімату", – прокоментував підписання Денис Шмигаль.
Проєкти реалізовуватимуться після завершення війни з Росією. Сподіваємося, шо це "після" не примусить на себе чекати занадто довго.