Перед зустріччю та в її перший день пролунало чимало гучних заяв.
Зокрема, високопоставлений представник Євросоюзу, якого цитував Укрінформ, висловив сподівання, що учасники саміту «приймуть чітке послання» на підтримку України.
«Країни-члени мають більше допомогти Україні, особливо в постачаннях засобів протиповітряного захисту», — заявило джерело.
Відповідаючи на запитання, чи можуть лідери обговорити вимогу Європарламенту до Ради ЄС щодо постачань в Україну семи установок Patriot, а також чи ймовірно повторити в Україні успішні дії з протиповітряного захисту Ізраїлю, джерело припустило, що все це буде відображено під час дискусій або в підсумкових документах саміту. «Не варто очікувати, що слово Patriot з’явиться у висновках саміту, — ми зазвичай говоримо про системи протиповітряного захисту. Щодо другого питання — я вважаю, що це питання зараз на думці багатьох лідерів: що саме трапилося в Ізраїлі — у контексті того, що Росія продовжує атакувати Україну. Лідери, незалежно від того, що відбувається в Європарламенті, знають, що ситуація важка і яка ставка», — зазначив високопоставлений чиновник ЄС.
«Продемонструвати волю перемогти російську агресію» закликала лідерів ЄС естонська прем'єрка Кая Каллас.
«Успіх Ізраїлю в перехопленні атаки Ірану свідчить про силу співпраці та допомоги з боку партнерів. Це також має нагадувати нам про допомогу Україні. Вони щодня зазнають обстрілів безпілотників і ракет», — сказала вона.
До принципу «менше слів — більше ППО та боєприпасів», а також до виконання своїх обіцянок закликав і президент Євроради Шарль Мішель. За його словами, військова допомога Україні — це питання не місяців, а днів і тижнів. ЄС зміг підвищити промисловий потенціал у сфері виробництва зброї, проте «цього недостатньо», особливо щодо систем протиповітряної оборони, зауважив президент Євроради. Наприкінці першого дня саміту він пообіцяв пресі, що ЄС не зволікатиме з наданням Україні зброї.
Президент Євроради також відзначив важливість підтримки української формули миру перед літнім самітом у Швейцарії та сподівається, що ця зустріч допоможе залучити міжнародне співтовариство, особливо країни Глобального півдня.
Натомість польський прем'єр-міністр Дональд Туск перед самітом розкритикував Європу за прірву між її риторикою та діями: «Якби всі слова про спільну оборону, промовлені за останні роки тут, у Брюсселі, можна було замінити на кулі й ракетні установки, Європа стала б найсильнішою у світі».
Звертався до лідерів ЄС за допомогою відеозв’язку у перший день саміту і президент України Володимир Зеленський. Саме 17 квітня в Чернігові внаслідок російського ракетного удару загинули 18 мирних мешканців, ще майже 80 отримали поранення. Тож український лідер укотре наголосив на потребі в ППО.
За словами Зеленського, російській загрозі атомним станціям і мережам розподілу можна протидіяти тільки силою ППО — конкретними системами Patriot, IRIS-T, SAMP/T, NASAMS. Також потрібна зброя для військових. Снаряди для нашої артилерії. Техніка. Дрони. «Все, щоб тримати фронт. Зараз російська армія відчуває свою силу майже в усьому, що стосується збройної складової. І саме завдяки цій їхній перевазі — в артилерії, у техніці, у можливості діяти в небі — вони тиснуть на нас на фронті й поступово рухаються. Путін зараз сподівається, що йому вдасться контрнаступ, і єдине коріння такого сподівання — дефіцит зброї в наших воїнів. Маємо вирвати це коріння загрози», — сказав Зеленський.
Підбиваючи підсумки першого дня саміту, Європейська рада рішуче засудила атаки Росії проти цивільного населення й цивільної та критичної інфраструктури України, включно з нещодавніми посиленими нападами на енергетичний сектор. «Європейська рада наголошує на необхідності терміново забезпечити протиповітряну оборону України та прискорити й інтенсифікувати доставку всієї необхідної військової допомоги, включаючи артилерійські боєприпаси та ракети. Вона закликає Раду (ЄС), зокрема на її майбутньому засіданні, та держави-члени забезпечити необхідні подальші дії», — йдеться у висновках, підтриманих усіма 27 лідерами держав ЄС, повідомила «Європейська правда». Лідери пообіцяли, що ЄС і його держави-члени активізують надання гуманітарної допомоги та допомоги з питань цивільного захисту, зокрема й генераторів і силових трансформаторів.
На другий день саміту йшлося про стабільність економіки та підвищення конкурентоспроможності ЄС.
Нагадаємо, Україна веде, за словами очільника МЗС Дмитра Кулеби, перемовини про отримання трьох батарей протиповітряної оборони: двох Patriot і однієї SAMP/T. Кулеба сподівається, що рішення про допомогу українцям з ППО ухвалять, але питання в тому, щоб це відбулося якомога швидше. Раніше очільник зовнішньополітичного відомства відзначав, що є щонайменше 100 батарей Patriot, які могли б передати Україні, і принаймні чотири країни могли б зробити це негайно. Наразі МЗС зосередилося на отриманні семи систем. Для цього готове навіть домовлятися про передачу ППО в тимчасове користування з обіцянкою повернути його на вимогу сторони, що погодиться на таку «оренду».
Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте повідомив, що «багато країн сидять на великій купі систем Patriot, можливо, не бажаючи надавати їх напряму». За його словами, ці засоби ППО можна придбати в таких країн, гроші на це є, і доставити в Україну.
Отже, системи є, гроші є... Чого обмаль, то це часу. І ціна зволікання з кожним днем зростає.