Іран офіційно заявив, що "Боїнг" української авіакомпанії МАУ був збитий, оскільки іранські військові прийняли його за ворожий об'єкт.
Про це повідомляє Бі-бі-сі.
У заяві генштабу збройних сил Ірану, зробленій у суботу вранці, йдеться, що причиною трагедії "став людський фактор".
"Через напруження у відносинах зі США іранські військові були в стані високої боєготовності. У таких умовах і через людську помилку ненавмисно літак збили", - заявили в іранському генштабі, пообіцявши, що всі причетні будуть притягнуті до відповідальності.
"Під час польоту літак опинився безпосередньо біля одного з важливих військових об'єктів Корпусу вартових Ісламської революції, за формою і висотою польоту нагадував ворожий об'єкт", - йдеться в заяві іранських військових.
Заяву підтвердив і міністр закордонних справ Джавад Заріф. Він написав у своєму Twitter, що катастрофа сталася через "людську помилку в період кризи, спровокованої авантюризмом США".
Заріф також висловив свої співчуття і вибачення сім'ям загиблих в авіакатастрофі.
A sad day. Preliminary conclusions of internal investigation by Armed Forces:
— Javad Zarif (@JZarif) January 11, 2020
Human error at time of crisis caused by US adventurism led to disaster
Our profound regrets, apologies and condolences to our people, to the families of all victims, and to other affected nations.
💔
Президент Ірану Хасан Рухані пообіцяв, що розслідування катастрофи продовжать для встановлення причин "цієї величезної трагедії і великої помилки", передає Європравда.
"Такий інцидент - це не те, що можна легко пропустити. Потрібне подальше розслідування", - заявив він.
За словами Рухані, тепер потрібно "ідентифікувати причини та витоки цієї трагедії та піддати (кримінальному) переслідуванню тих людей, які здійснили цю непростиму помилку".
Окремим завданням він визначив запровадження в роботі ППО Ірану змін, які гарантували б неможливість таких трагедії в майбутньому.
Нагадаємо, літак "Боїнг-737" компанії МАУ впав через три хвилини після зльоту в Тегерані (Іран) з аеропорту Імама Хомейні в ніч на 8 січня. На борту було 9 членів екіпажу і 167 пасажирів, більшість - громадяни Ірану. Рейс PS752 мав прибути до Києва. Серед загиблих 11 громадян України - 9 членів екіпажу і двоє пасажирів.
Про те, що авіакатастрофа могла статися через влучення зенітної ракети, повідомили кілька джерел у Пентагоні і розвідувальних службах, на це натякнув і президента США Дональд Трамп. CNN з посиланням на джерела, близькі до розвідки, повідомили, що літак МАУ збили двома зенітними ракетами російського виробництва класу "земля-повітря".
Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо на екстреному брифінгу заявив, що є підтверджені факти, які вказують на влучення ракети в "Боїнг".
Міжнародна експертно-журналістська група Bellingcat надала докази справжності відео, на якому зафіксовано, як ракета збиває український Boeing 737 авіакомпанії "Міжнародні авіалінії України".
Прем'єр-міністр Австралії Скотт Моррісон повідомив, що його держава також має підтвердження влучення ракети в літак українських авіаліній.
Прем'єр Великобританії Борис Джонсон також допустив можливість того, що іранські системи ППО могли випадково збити український авіалайнер.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що версія про влучення ракети в літак не виключається, але поки що не підтверджена.
Увечері в п'ятницю Служба безпеки України назвала назвала основними версіями катастрофи літака влучення ракети і теракт.