![](https://i.lb.ua/123/23/6400b4e9d930c.jpeg)
Водночас учасники переговорів, під час яких домінували теми війни Росії проти України та розширення глобального впливу Китаю, погодилися з більшістю питань стосовно занепокоєння менш розвинених країн, "наприклад, зміцнення багатосторонності, сприяння продовольчій та енергетичній безпеці, зміни клімату, гендерних питань та боротьби з тероризмом".
Досягти консенсусу не допомогла навіть упевненість верховного представника ЄС з питань закордонних справ та політики безпеки Жозепа Борреля в тому, що Індія використає свій дипломатичний потенціал, аби дати зрозуміти Росії, що війну потрібно закінчити.
Закінчити війну Лаврова закликала міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок.
"Добре, що ви тут, у залі, і слухаєте. Зупиніть цю війну. Припиніть порушувати наш світовий лад. Припиніть бомбардувати українські міста та мирних жителів. Зупиніть війну. Не через місяць чи рік, а сьогодні. Тому що кожна родина, яка втрачає батька, брата, матір, дитину, втрачає цілий світ", – сказала Бербок, дивлячись на Лаврова.
![](https://i.lb.ua/050/32/6400b51f0f107.jpeg)
Вона також наголосила, що триває тринадцятий місяць "тотальної геноцидної війни, яку Москва не збирається зупиняти", і зазначила, що "сильні не мають права нападати на своїх маленьких сусідів".
Нагадаємо, що в листопаді минулого року в декларації за підсумками саміту G20 на Балі більшість країн засудили війну в Україні. Тоді Лавров звинувачував Захід у спробі "політизувати" традиційну спільну підсумкову заяву згадкою про Україну.
Премʼєр-міністр Індії Нарендра Моді на відкритті зустрічі заявив про крах глобального управління. Про це, за його словами, свідчить досвід останніх кількох років – фінансова криза, зміна клімату, пандемія, тероризм і війни.
Індійський премʼєр зазначив, що всі учасники мають своє бачення шляхів послаблення напруги, але провідні економіки світу також “несуть відповідальність за тих, хто не в цій кімнаті".
Поведінка очільника МЗС Лаврова на зустрічі в Нью-Делі була, вочевидь, менш зухвалою, ніж на попередніх самітах. Він навіть зустрівся на полях G20 із державним секретарем США Ентоні Блінкеном.
![](https://i.lb.ua/026/16/6401aa98e2098.jpeg)
Незапланована зустріч, яка, нагадаємо, відбулася на тлі не лише високої напруги навколо України, але й призупинення Росією дії Договору про скорочення та обмеження стратегічних наступальних озброєнь, тривала близько десяти хвилин. Блінкен закликав Росію звільнити Пола Вілана, громадянина США, колишнього морського піхотинця, засудженого в Росії 2020 року за звинуваченням у шпигунстві, та відновити участь у СНО III, а також підкреслив підтримку США Україною.
Цікаво, що напередодні держсекретар США заявляв, що не планує зустрічатися під час саміту G20 у Нью-Делі ні з міністром закордонних справ Росії, ні з міністром закордонних справ Китаю.
Востаннє Блінкен і Лавров зустрічалися ще перед вторгненням Росії в Україну.
Цікаво і те, що під час пресконференції Лаврова, яка відбулася після зустрічі G20, про розмову з Блінкеном не було жодної згадки.
Отже, ще на одній своїй зустрічі представники найрозвиненіших країн світу навіть не "домовилися домовлятися" щодо війни Росії проти України. Але шукати консенсус і шляхи виходу із цієї світової кризи все одно доведеться. Утім, не виключено, що за кулісами саміту обнадійливі сигнали таки прозвучали, і ми про них ще дізнаємося.