Європейська комісія загальмувала запит Угорщини та Словаччини закликати Київ скасувати санкції проти російської нафтової компанії “Лукойл”, пише The Financial Times.
Після повномасштабного вторгнення Москви в Україну Угорщині та Словаччині було надано виняток із загальноєвропейської заборони на імпорт російської нафти. Але Будапешт і Братислава заявили, що нещодавнє рішення Києва припинити транзит продукції “Лукойлу” з Росії через трубопровід “Дружба” може зменшити постачання.
Уряди звернулися до Європейської комісії, яка займається торговельною політикою ЄС, з проханням розпочати консультації в рамках торгової угоди з Україною. Але комісар ЄС з питань торгівлі Валдіс Домбровскіс сказав Financial Times, що Брюсселю знадобиться більше часу, щоб зібрати докази та оцінити правову ситуацію.
На вчорашній зустрічі офіційних представників торгівлі держав-членів євроблоку 11 країн підтримали його позицію. Жодна країна не стала на бік Будапешта та Братислави, повідомили FT троє дипломатів. За словами одного з них, торговельна угода з Україною містить пункт безпеки, який може призвести до зриву постачання.
Видання зазначає, що час прохання Будапешта особливо іронічний, враховуючи, що прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан глибоко роздратував більшість своїх партнерів з ЄС і Єврокомісію останніми тижнями, що в односторонньому порядку лобіював “мирний план щодо України” під час візитів до Росії та Китаю без схвалення Брюсселя.
Київ наполягає, що завдяки іншим російським компаніям по трубопроводу тече стільки ж нафти, як і раніше. Російська нафта становить 35-40% сировини єдиного нафтопереробного заводу Словаччини. Продукція, вироблена з цієї нафти, також експортується в саму Україну та Чехію за іншим винятком, наданим до 5 грудня.
Президент Словаччини Петер Пеллегріні заявив, що буде “змушений відреагувати”, якщо Україна не змінить свою позицію щодо “Лукойлу”. Він додав, що Словаччина допомагає Україні з запасами газу та постачанням електроенергії.Поставки “Лукойлу”, які проходять через Україну, становлять близько 25-30% імпорту нафти в країну.
- Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто раніше розкритикував рішення України припинити транзит російської нафти "Лукойлу" до його держави.
- Він заявив, що Угорщина продовжить блокувати програму фінансування військової допомоги Україні на 6,5 млрд євро в рамках Європейського фонду миру, доки Київ не скасує санкції проти російського "Лукойлу" і не відновить транспортування нафти з РФ до Угорщини.
- Кілька днів Politico написало, що угорцям протягом кількох тижнів загрожує паливна криза ‒ захмарні ціни та дефіцит електроенергії.
- Російський “Лукойл” потрапив під українські санкції ще 2018 року. Але ці обмеження забороняли росіянам виводити капітал з України, брати участь у приватизації майна чи торгувати ним.
- У червні цьогоріч РНБО значно розширила їх. Однак у Нафтогазі пояснили: нові обмеження не зупинили транзиту нафти. За словами голови правління Нафтогазу зазначив, що “у транзиті немає нафти «Лукойлу», але обсяги ті самі”.
- Більше про конфлікт читайте у матеріалі “Україна не зупиняла транзиту нафти: що затіяли друзі Кремля в ЄС” на LB.ua.