Сьогодні, 14 червня, у четвер, сейм Литви схвалив низку законів про реформу призову на військову службу. Зокрема, тепер там призиватимуть до війська одразу після школи, а також медичне обстеження проводитимуть із 17 років.
Про це пише Delfi.
За законопроект проголосували 85 депутатів, 3 були проти, 14 утрималися.
Міністерство оборони Литви минулого року підготувало пропозицію, яка передбачає альтернативні варіанти служби для студентів університетів, але проти цієї ідеї виступила освітянська спільнота і деякі молодіжні організації. Тому з цієї причини у переглянутому законопроекті відмовилися від ідеї включення до призовного списку нинішніх студентів і вирішили закликати молодь одразу після закінчення школи.
Про те, що їх буде призвано до армії, їм повідомлять у 17 років під час проходження медогляду. Після отримання повістки вони не зможуть вступити до вищих навчальних закладів, доки не пройдуть військову службу.
Майбутні 17-річні підлітки проходитимуть обстеження вже у 2025 році, а у 2026 році, коли реформа призову набуде чинності, вони вже можуть бути включені до списків призовників.
Тривалість перебування в армії складатиме 9 місяців, проте за певних обставин цей термін може бути скорочений до півроку.
Ті, хто встиг закінчити ВНЗ та отримати дефіцитні для війська спеціальності, служитимуть лише 3 місяців, отримавши базову військову підготовку.
Молоді люди, які не будуть призвані до армії через проблеми зі здоров'ям, зможуть вступити до вищих навчальних закладів.
- У Великій Британії почали обговорювати повернення військової служби для молоді з 18 років. За даними британських медіа, наразі обговорюють два варіанти на вибір: річна служба або 25 днів роботи в своїй громаді, спрямованої на допомогу поліції, медикам чи іншим службам.
- У Німеччині теж обговорюють можливе відновлення призову молоді до війська або на роботу у соціальних службах. 60% німців підтримують повернення обов'язкової військової служби.
- Із 2026 року Данія планує збільшити розширити систему призову на жінок та продовжити терміни строкової служби.