Рішення Білорусі не запрошувати спостерігачів ОБСЄ на парламентські вибори суперечить принципу прозорості, який є важливим для проведення справді демократичних виборів.
Про це повідомила пресслужба ОБСЄ.
“Ми глибоко стурбовані тим, що рішення не запрошувати країни ОБСЄ через БДІПЛ (Бюро з демократичних інститутів і прав людини, – ред.) спостерігати за парламентськими виборами в Білорусі не дозволить громадянам і установам країни отримати вигоду від неупередженої, прозорої та всебічної оцінки”, – зазначив директор БДІПЛ Маттео Мекаччі.
Крім того, президентка Парламентської асамблеї ОБСЄ Піа Каума наголосила, що таке рішення суперечить зобов’язанням, взятим Білоруссю, і суперечить як букві, так і духу співпраці, на якому базується ОБСЄ.
“Я глибоко шкодую, що Асамблею позбавляють можливості зробити внесок у демократичний розвиток через наші процеси спостереження, які ми робимо в Білорусі з 1995 року, і закликаємо до більшої відкритості білоруської влади”, – додала вона, і зазначила що це суперечить інтересам білоруського народу.
Зазначається, що після президентських виборів 2020 року парламентські вибори 25 лютого 2024 року будуть другими, коли БДІПЛ не зможе спостерігати за виборами в Білорусі.
- Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко підписав новий закон, який надає йому довічну недоторканість від кримінального переслідування та забороняє лідерам опозиції, які проживають у вигнанні, балотуватися на майбутніх президентських виборах.
-
Під час спірного переобрання Лукашенка у серпні 2020 року на шостий термін, який опозиція та Захід назвала фальсифікацією, Білорусь вразили масові протести. Тоді влада затримала понад 35 тисяч осіб, багато з яких зазнали тортур в ув'язненні або залишили країну.
- Лукашенка також звинувачують у причетності до депортації дітей із окупованих Росією міст України до Білорусі.