ГоловнаСвіт

В Україну прибули шведські термінали супутникового інтернету, які оплатила Німеччина

У Satcube кажуть, що не знають, чи буде використовуватись її обладнання військовими, але і не заперечують.

В Україну прибули шведські термінали супутникового інтернету, які оплатила Німеччина
Фото: GRC

Шведська компанія Satcube передала Україні власні термінали супутникового інтернету, які можуть використовуватись на деокупованих територіях, де не працюють мобільні та наземні мережі.

Про це в інтерв’ю газеті Dagens Nyheter розповів засновник і генеральний директор Satcube Якоб Каллмер, пише "Європейська правда".

Українська сторона звернула увагу на Satcube після того, як кілька гуманітарних організацій та журналістів використовували обладнання шведської компанії для роботи в Україні.

Satcube використовує супутникову мережу американської компанії Intelsat, яка й розмістила замовлення на постачання терміналів на суму близько 70 мільйонів шведських крон (5,97 мільйона євро). Вартість терміналів оплатить Німеччина, яка їх і передасть.

На першому етапі Satcube планує передати українській стороні близько 100 портативних інтернет-терміналів. За словами Каллмера, перші термінали були відправлені на початку літа.

У Satcube кажуть, що не знають, чи буде використовуватись її обладнання військовими, але не заперечують.

"Це може бути що завгодно – від підключення до польових госпіталів до підтримки зв'язку в польових умовах", – каже Якоб Каллмер.

Портативний інтернет-термінал Satcube важить близько 8 кілограмів і може надавати широкосмуговий доступ через геостаціонарні супутники зі швидкістю до 70 мегабіт на секунду. Затримка сигналу, однак, становить до однієї секунди, оскільки супутники перебувають на орбіті на висоті понад 35 000 кілометрів.

Нагадаємо, що з початку повномасштабного російського вторгнення компанія Spacex Ілона Маска надала Україні понад 40 тисяч терміналів, підключених до супутникової мережі Starlink. Вони швидші за Satcube, хоч сигнал останніх заблокувати важче.

Частину витрат SpaceX компенсували уряди США та Франції.

Станом на січень повідомлялося, що в Україні працюють понад 25 000 систем Starlink. У лютому SpaceX обмежила використання Україною Starlink для керування безпілотниками.  А в червні SpaceX уклала угоду з Пентагоном для постачання Starlink в Україну.

Хоча кількість терміналів Starlink набагато більша, компанію критикують, зокрема, за те, що вона обмежує можливості українських військових користуватися супутниковою мережею. Зокрема, за даними The New York Times, Маск у 2022 році відмовився увімкнути Starlink поблизу Криму на прохання ЗСУ.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram