Перший пункт — єдність самих українців
Саме завдяки єдності українців, за оцінками Володимира Зеленського, вже вдалося досягти найбільшого рівня близькості з ЄС і НАТО за весь час незалежності. Однак Україна повинна рухатися швидше й динамічніше в перемовинах з ЄС.
«Україна має стати найшвидшою у вступі в ЄС, і тому кожен в Україні має бути найшвидшим в ухваленні та реалізації відповідних рішень, які трансформують нашу Українську державу», — переконаний Володимир Зеленський.
Президент також додав, що конкретні кроки пришвидшення євроінтеграції будуть представлені в додатку до пункту про внутрішню єдність.
Також життєво важливе право України на членство в НАТО. Володимир Зеленський нагадав, що План перемоги України передбачає, що державу негайно запросять в Альянс.
«Запрошення — це політичний крок, який докорінно не змінює безпекових умов для партнерів. Та не означає для України негайної активізації, ще раз підкреслюємо, п’ятої статті договору про НАТО. Хоча наші люди на це заслуговують, якщо чесно», — додав президент.
Володимир Зеленський не сумнівається, що Україна буде в ЄС і НАТО за умови єдності всередині.
«І ми переконаємо наших партнерів бути сміливими, але тільки разом. НАТО — це те, на що ми заслуговуємо. Це не подарунок для нас… Це те, що потрібно було зробити ще вчора, щоб не було цієї війни», — продовжив він.
Ніхто не відмовиться від окремих територій
Однією з ключових стала заява президента про потенційні переговори для встановлення миру.
«Ми не відмовимося від прав України на всю свою територію. І ми точно не дозволимо нікому використати нашу державу в чиїхось передвиборчих баталіях у Європі. За рахунок України виграти не вийде. Разом з Україною виграти можна. І тільки так», — сказав Володимир Зеленський.
Водночас Україні, за його словами, потрібна «інформаційна консолідація», яка має полягати в комунікації влади з людьми заради чіткості, своєчасності, повноти інформування.
«І це дасть емоційну стійкість українцям», — переконаний президент.
Жодних виборів під час війни
Ще один важливий акцент від президента стосувався можливих виборів.
«Ми всі знаємо, що Конституція України й закон не дозволять проводити вибори у воєнний час. І ніхто у світі не вимагав і не вимагає цього від України, — сказав глава держави, додавши, що є «деякі люди, які зголодніли до цього настільки, що хочуть боротися всередині нашої держави більше, ніж заради нашої держави».
Боротьба з корупцією
Представляючи перший пункт, президент згадав про необхідність посилити боротьбу з корупцією.
«Зараз у залі Верховної Ради України є керівники всіх правоохоронних та антикорупційних органів України й системи судочинства. Як судитимуть про вас, якщо Україна не відчуватиме справедливості?» — звернувся він до них.
Перелік заходів, що посилять боротьбу з корупцією, глава держави також пообіцяв представити в додатку до плану.
Другий пункт — фронт: цифровізація, нові умови мобілізації за контрактом, захист прав військових
Другий пункт плану передбачає комплекс рішень для Сил оборони України.
Президент нагадав, що вже вдалося запровадити систему електронних переведень в армії. Лише за перші дні в застосунку «Армія+» погодили понад 500 переведень. Загалом, за його словами, програмою скористалися вже 410 тисяч наших воїнів, а всього в системі є 1400 військових частин. Через застосунок опрацювали 25 тисяч рапортів, працює модуль онлайн-навчання, проводять опитування військових.
Переведення через Армія+ без рапорту на командира. Як це працюватиме — зібрали все, що наразі відомо
За словами Володимира Зеленського, ми не маємо боятися говорити про складні речі й проблеми в нашій армії.
«Ефективні рішення можливі лише за умови чесної розмови про мобілізацію, про бронювання, про СЗЧ. Проблеми треба вирішувати, а не замовчувати їх. Причини з'ясовувати та прибирати їх швидше. Це потрібно було б робити вчора», — сказав він.
З цією метою найближчим часом Міноборони та військове командування мусять обрати та призначити військового омбудсмана.
Ще одне завдання для Міноборони й командування — представити суспільству нову систему контрактів про службу в ЗСУ. Мова про тих, хто не досяг віку мобілізації — 25 років, але хоче проявити себе в захисті України. І ці контракти, за словами Зеленського, матимуть «відчутну та дуже конкретну мотиваційну складову».
«Наша держава не готує зниження мобілізаційного віку. На основі нових контрактних підходів ми маємо поступово переходити до формування армії більшою мірою завдяки контрактам, а не тільки мобілізації», — пояснив президент.
Третій пункт — зброя: нові дрони й ракети
Володимир Зеленський розповів, що під час поїздки на фронт він розмовляв з командирами бригад. І є чіткий запит, що їм треба більше власних коштів самостійно забезпечувати себе дронами.
«І я це підтримую. І ми збільшимо прямі кошти до бригад. Обов'язково», — пообіцяв президент.
В ОП, за інформацією LB.ua, ще з початку 2024 року обговорювали можливість виділяти бюджетне фінансування безпосередньо бригадам Сил оборони. Однак лише зараз президент заявив публічно про ініціативу.
Водночас Україна наростить виробництво власних дронів й у 2025-му виробить щонайменше 30 тисяч далекобійних дронів. Також поставили завдання виготовити хоча б три тисячі крилатих ракет і ракет-дронів.
Володимир Зеленський нагадав, як росіяни «добре запам’ятали» українські «Нептуни».
«Але ми зробили ще довгі “Нептуни”. І вже сама назва свідчить про завдання. І вже є перші ураження», — розповів президент.
«Навіть без ядерної зброї ми можемо знайти конвенційні інструменти стримування. Ми готуємо для цього надійну фінансову основу. Ми спрямовуємо власні інвестиції у виробництво зброї і залучаємо партнерів», — продовжив президент.
За його інформацією, Україна вже залучила до співпраці понад 40 іноземних оборонних компаній. А загалом в ОПК працюють понад 600 вітчизняних підприємств, які загалом забезпечують 300 тисяч робочих місць.
Четверний пункт — гроші: власне виробництво, зменшення тиску на бізнес
Україна потребує нової економічної політики, заявив Володимир Зеленський, яка передбачатиме підтримку українського бізнесу, локалізацію та виробництво саме в Україні.
«Усе, що можна виробляти тут, в Україні, має вироблятись в Україні», — закликав президент.
Також необхідні дієве страхування військових ризиків і послідовна дерегуляція для захисту підприємців. Основне завдання — знизити тиск на бізнес усіх державних інституцій.
Соціальний захист й усі виплати гарантовані
Володимир Зеленський запевнив, що влада гарантує на цей і наступні роки повне фінансове забезпечення. Тому 2025 року, незалежно від політичної турбулентності будь-де у світі, усі зарплати й пенсії в Україні виплатять згідно із законом.
«Ми маємо на це гроші. Ми маємо пакет зимової підтримки для людей. Та в березні 2025-го, як щороку, відбудеться індексація пенсій на рівень інфляції», — наголосив він.
П'ятий пункт — енергетика: паспорти об'єктів
З огляду на безупинні й масштабні атаки ворога по енергетиці додаток до пункту буде закритим.
Володимир Зеленський лише зазначив, що до кінця року уряд підготує «паспорти енергетичної стійкості», в яких, зокрема, передбачать децентралізацію генерації.
Пріоритетами також є атомна генерація, збільшення видобутку газу й нафти. Президент згадав, що всі підприємства групи «Нафтогаз» покращили свої фінансові показники. А після націоналізації Укрнафта також досягла позитивного результату.
Шостий пункт — безпека: захист громадських й освітніх закладів, нові стандарти укриттів
Володимир Зеленський повідомив, що Міністерство внутрішніх справ у взаємодії з іншими інституціями запроваджує нову систему безпеки на загальнодержавному рівні.
Максимальний пріоритет — це безпека в навчальних закладах, передусім у школах по всій країні. Тому поліцейські повинні бути в усіх школах усіх громад.
Також цей пункт передбачає модернізувати стандарти укриттів.
«Реконструкція та будівництво достатньої кількості нових укриттів. Плюс простий проєкт, який має бути виконаний в усій Україні, — це рамки металошукачів на вході у школу, на вході в усі наші освітні заклади, наші громадські будівлі», — анонсував Володимир Зеленський.
А в майбутньому додадуть укріплення державного кордону, навчання цивільного захисту, домедичної допомоги, розгортання системи базової військової підготовки.
Сьомий пункт — громади: податкові пільги для прифронтових міст і селищ
«Люди мають відчувати, що громада для них. А громади у прикордонні з Росією потребують особливої підтримки. Громади, які прийняли найбільше переселенців, потребують спеціальних рішень для більшої внутрішньої інтегрованості людей», — поставив завдання президент.
Однією з проблем наразі є диспропорція в доходах громад, що пов’язано з релокацією бізнесу. Володимир Зеленський нагадав, що, наприклад, для Харкова застосували «спеціальну податкову підтримку», яка довела свою корисність. Тому він доручив розробити аналогічні програми для інших прикордонних міст.
Восьмий пункт — людський капітал: нові стандарти освіти, охорони здоров'я та духовної незалежності
Влада повинна створити всі умови, щоб українці дійсно могли відчувати себе українцями, зазначив Володимир Зеленський.
У додатках до цього пункту розпишуть «політику відновлення життя українців».
Як елемент — «новий надзвичайний підхід до освіти», спрямований на те, щоб діти поза межами України мали доступ до української освіти й культури.
Також у планах нова політика охорони здоров'я, аби зберегти життя українців і збільшити його тривалість.
Додатково Україні потрібна спеціальна політика дитинства. «Конкретні заходи, які допомагають батьківству, підтримують сімейне виховання, дозволяють дитині рости в безпечному та сучасному соціальному середовищі», — додав Володимир Зеленський.
Ще одна складова цього пункту — державна політика щодо церкви й релігійних організацій. За словами президента, Рада церков та релігійних організацій є дієвим майданчиком між державою та всіма релігійними спільнотами в Україні, слід створити механізми для духовної незалежності. «Звичайно, не йдеться про московську церкву. Час тих, хто освячує терор, закінчився», — констатував президент.
Україні потрібен інститут множинного громадянства й Міністерство захисту українців
Володимир Зеленський заявив, що необхідно запровадити множинне громадянство. «Маємо визнати цю реальність», — сказав він.
Тому Міністерство закордонних справ активно працює над цим.
Також потрібно посилити захист українців за кордоном. З цією метою уряд створить Міністерство об'єднання українців.
«І до кінця року представимо на затвердження кандидатуру міністра», — пообіцяв президент.
Дев'ятий пункт — культурний суверенітет: Україна має переграти Росію власним контентом
У планах влади запровадити формат культурного рамштайну для України, який передбачатиме регулярні заходи української культури в усіх регіонах світу. «На весь рік щоб ми могли на рівні держави цілеспрямовано, системно підтримувати український контент, український культурний продукт», — розповів президент.
Серед цілей — пошук і повернення нашої культурної та історичної спадщини. Збір доказів злочинів проти культурної спадщини й забезпечення відповідальності Росії.
«І найочевидніше — цілеспрямоване системне створення нашого, українського контенту. Такого контенту, який здатен повністю замістити російський контент. Ми повинні переграти Росію в цьому», — заявив Володимир Зеленський.
Десятий пункт — політика героїв: соціальні гарантії, реабілітація та захист членів сімей військових
Останній пункт плану, на думку президента, найвідповідальніший, остільки стосується підтримки ветеранів і військових, їхніх сімей. Серед першочергових завдань: інтеграція ветеранів у суспільне й економічне життя, освіта для них і їхніх дітей. Далі належна реабілітація після поранення чи полону. Плюс комунікація із сім'ями полонених воїнів і зміни умов для безпеки героїв України.
Також завершили підготовчі роботи для програми «Помічник ветеранів». І з наступного року запрацюють 11 тисяч фахівців із супроводу ветеранів.
Створять мережу ветеранських просторів у кожному районі країни.
Соціальна й економічна підтримка. Цього року 4,5 тисячі сімей ветеранів отримали гроші на придбання житла. Також 274 сім'ї героїв України забезпечені квартирами. 2200 ветеранів уже отримали нову освіту в центрах професійно-технічної освіти. Наступного року ці програми продовжать.
***
Президент анонсував, що повністю План внутрішньої стійкості з восьма додатками оприлюднять у грудні цього року.