ГоловнаСвіт

Президент Австрії натякнув, що не призначить лідера ультраправих канцлером

80-річний голова держави критикує партію-переможницю виборів.

Президент Австрії натякнув, що не призначить лідера ультраправих канцлером
Президент Австрії Александр Ван дер Беллен
Фото: EPA/UPG

Австрії загрожує політична криза: після перемоги на парламентських виборах проросійської євроскептичної "Партії свободи" у країні може виникнути проблема з формуванням уряду.

Як пише Reuters, попри 29% отриманих голосів, ультраправі опинилися в ізоляції, адже інші політсили відмовляються вести перемовини щодо формування коаліції. Не має партія і підтримки з боку президента Австрії Александра Ван дер Беллена.

80-річний політик раніше неодноразово критикував Герберта Кікля та його соратників за відмову засудити російське вторгнення в Україну та протидію санкціям проти Кремля. У зверненні до нації президент закликав поважати "стовпи ліберальної демократії: верховенство закону, права меншин, незалежні ЗМІ та членство у Євросоюзі". 

У відповідь на вимогу Кікля доручити йому формування уряду згідно з нібито "усталеною традицією", Ван дер Беллен заявив, що не має такого конституційного обов'язку і натякнув, що не допустить, щоб лідер ультраправих став канцлером.

  • "Партія свободи" була заснована в 1950-х колишнім офіцером СС і слугувала, зокрема, політичним прикриттям для колишніх нацистів. 
  • Зараз вона виступає за закриття кордонів для мігрантів та виселення тих, кого вважає іноземцями. 
  • "Австрійська партія свободи" входила до декількох коаліційних урядів. У 2019 році вона втратила владу після того, як тодішній лідер політсили просив у "родички" російського олігарха гроші в обмін на державні контракти. За рекомендацією цієї партії в 2017 році міністром з закордонних справ стала Карін Кнайсель, яка танцювала з російським лідером Володимиром Путіним на своєму весіллі. Тепер вона увійшла до ради директорів Роснафти.
  • Торік депутати партії вийшли з зали під час звернення українського президента Володимира Зеленського. У 2019 році Deutsche Welle писала, що з 2007 року представники цієї партії регулярно вітали путінську партію "Єдина Росія" з перемогами на виборах і на словах підтримували вторгнення Росії до Грузії. 
Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram