Росія може погодитись на використання 300 мільярдів доларів суверенних активів, заморожених у Європі, для відновлення України, але наполягатиме на тому, щоб частина коштів була спрямована на окуповані території, передає Reuters із посиланням на джерела.
Оскільки США і РФ почали переговори щодо завершення війни в Україні, Москва заявила, що не проти, аби значна частина її заморожених коштів спрямували для відновлення України у межах можливої мирної угоди.
У 2023 році «Велика сімка» заявила, що російські суверенні фонди залишаться замороженими доти, доки Росія не заплатить за шкоду, завдану нею Україні. За інформацією Центробанку РФ, на момент заморожування активів у нього було близько 207 млрд. доларів США в євро, 67 млрд. доларів США в доларах США і 37 млрд. доларів США у фунтах стерлінгів.
Одне з джерел агенції повідомило, що Росія може погодитися на варіант, коли дві третини заморожених коштів підуть на відбудову України в межах мирної угоди за умови гарантій підзвітності. Решту грошей можуть скерувати на відновлення ТОТ. Інший співрозмовник зазначив, що поки зарано говорити про те, яким може бути можливий поділ знерухомлених активів. Важливим такою буде питання, які компанії отримають майбутні контракти на реконструкцію.
Також є інформація, що Росія, як і раніше, вимагатиме «розморожування» своїх активів у межах поступового пом'якшення санкцій.
Тим часом очільниця Центробанку Росії Ельвіра Набіулліна заявила, що банк не бере участі в жодних переговорах про зняття санкцій або розморожування резервів.
Європейська сторона запевнила, що «нічого про Україну та ЄС не може бути вирішено без України та ЄС». Речниця Єврокомісії з питань закордонних справ Анітта Гіпер повідомила, що ЄС та держави-члени допомагають Україні зміцнити її позицію перед будь-якими переговорами, зокрема, з новим раундом санкцій проти Росії.
- 10 січня цього року прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що до державного бюджету України надійшло 3 млрд євро у межах ініціативи ERA. Це - перший транш коштів від Євросоюзу, які забезпечені доходами від російських заморожених активів.
- Згодом президент Латвії Едгарс Рінкевичс закликав Європу ухвалити рішення про переведення Україні близько 300 млрд євро заморожених суверенних російських активів.
- Тим часом у лютому стало відомо, що Бельгія спрямує 1,7 млрд євро податків від заморожених російських активів Euroclear на допомогу Україні.