Міністри держав Північної Європи та Балтії підтримали створення спецтрибуналу щодо злочину агресії Росії та висловилися за збільшення кількості боєприпасів та спорядження для України.
На цьому міністри наголосили на спільній пресконференції з очільником МЗС України Дмитром Кулебою в Одесі.
Міністр закордонних справ Данії Ларс Люкке Расмуссен зазначив, що необхідно "поновити міжнародне право, базоване на Статуті ООН", і що "ми маємо зробити усе належне, щоби подібні злочини не повторилися".
Маргус Цахкна, міністр закордонних справ Естонії, відзначив, що створення міжнародного спецтрибуналу є важливим напрямом. "Впевнений, що люди, які порушили міжнародне право, Путін та інші особи з РФ - вони мають бути піддані правосуддю. І важливо підтримувати Україну на цьому шляху", - підкреслив естонський міністр.
Міністр закордонних справ Швеції Тобіас Більстрьом відзначив досягнення України у реформуванні кримінального правосуддя та заявив про підтримку нашої держави на цьому шляху.
Заявила про всебічну підтримку України і Литва. Міністр закордонних справ Габріелюс Ландсбергіс підкреслив, що "ми вас підтримуватимемо до вашої перемоги" і додав, що "це наше залізне зобовʼязання".
"Друге, ми підтримаємо вас на шляху до вступу до НАТО. Ваше місце разом з нами, в Альянсі. Ми також підтримаємо створення спеціального трибуналу зі злочину агресії. Ми лобіюватимемо і наполягатимемо на постачанні більшої кількості боєприпасів та спорядження, враховуючи F16. Бо ваша битва - це наша битва. Тому що ваша свобода - це наша свобода", - сказав Ландсбергіс.
Міністр Тобіас Більстрьом зазначив, що протидія Росії та підтримка України - це "найважливіше завдання, яке перед собою поставила Швеція під час головування у Євросоюзі" та запевнив у підтримці на шляху до вступу нашої держави в ЄС.
"Це питання безпеки і процвітання на нашому континенті. Ми підтримуватимемо Україну так довго, як це буде потрібно. 97% шведів підтримує Україну. Тому вас немає дивувати, що шведи підтримують вступ України до ЄС. Надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС стало історичним. Україна належить європейській родині. Продовження євроінтеграції - це ключ до встановлення безпеки і стабільності як в Україні, так і в Європі", - сказав Більстрьом.
Шведський міністр додав, що Україні важливо провести необхідні реформи, щоби "цей поступ став твердим незворотнім".
Також про підтримку шляху нашої держави до ЄС і проведення необхідних реформ наголосив заступник державного секретаря МЗС Фінляндії Кай Зауер, додавши, що "майбутнє України - у Європі".
Нагадаємо, глава МЗС Латвії нині заявив, що переговори про вступ України до ЄС мають розпочатися до кінця 2023 року.
Днями країни Балтії закликали створити спецтрибунал проти керівництва Росії. А прем'єрка Естонії скептично поставилася до ідеї Заходу створити гібридний трибунал. На її думку, він дозволить Путіну уникнути відповідальності за злочин агресії.