В Італії апеляційний суд виправдав українського нацгвардійця Віталія Марківа, котрий підозрювався у причетності до загибелі фоторепортера, громадянина Італії Андреа Роккеллі у Слов'янську в травні 2014 року.
З нього зняли всі обвинувачення. Скоро він рушить додому, в Україну. Про це в коментарі LB.ua повідомила омбудсман Людмила Денісова.
"Наші їдуть в міланську в'язницю Опера, забирати Віталія. Він пробув там три роки. Завтра додому", - повідомила Денисова в коментарі LB.ua.
Зазначимо, що у цій в'язниці відбувають покарання за особливо тяжкі злочини.
Зараз триває оформлення необхідних документів.
Радник глави Міністерства внутрішніх справ України Зорян Шкіряк після оголошення судом виправдального вердикту оприлюднив в своєму Facebook спільне фото з учасниками судового процесу, зокрема омбудсменом Людмилою Денисовою та головою МВС Арсеном Аваковим.
"Сьогодні увесь український народ святкує цю величну надзвичайно важливу для кожного патріота перемогу", - написав він.
Судові слухання в справі Марківа тривали три роки. Старшого сержанта, командира відділення батальйону ім. Кульчицького (в/ч 3066) НГУ Віталія Марківа затримали 30 червня 2017 року в Італії за підозрою у причетності до загибелі фоторепортера Андреа Роккеллі. Торік у липні суд першої інстанції засудив його до 24 років позбавлення волі.
За версією обвинувачення, Марків нібито був причетний до вбивства за попередньою змовою з групою осіб італійського фотографа Андреа Роккеллі і його російського перекладача Андрія Миронова. Вони загинули в результаті мінометного обстрілу 24 травня 2014 року біля підніжжя гори Карачун під Слов'янськом, на контрольованій тоді бойовиками території.
Апеляційний процес у справі Марківа розпочався 29 вересня. Розгляду оскарження вироку очікували минулої весни, але через пандемію його відклали на осінь. Засідання суду в другій інстанції проходили в апеляційному суді присяжних Мілана.
У травні 2020 року група експертів Київського науково-дослідного інституту судових експертиз і Київського політехнічного інституту в межах розслідування кримінального провадження Нацполіцією провела у Слов’янську слідчі експерименти про обставини загибелі італійського фоторепортера Роккеллі та російського перекладача Миронова 24 травня 2014 року. Слідчі дії довели, що Марків не причетний до загибелі італійського фоторепортера.
15 жовтня в Мілані на третьому засіданні апеляційного суду в справі нацгвардійця Віталія Марківа заслухали висновки дослідження щодо розмови Марківа зі співкамерником про загибель італійського репортера. Сторона обвинувачення намагалася долучити до справи непрямі слова Віталія, які вирвані з контексту. Йдеться про фразу "вбили журналіста", яку отримали під час прослуховування гвардійця Марківа в СІЗО і яку намагалися інтерпретувати ніби "я вбив".
Згідно з новим перекладом розмови Віталія Марківа із співкамерником у липні 2017 року, він не говорив "ми прибрали репортера", а сказав: "У 2014 був убитий італійський репортер, і тепер вину хочуть покласти на мене".
За звільнення Марківа боролися Міністерство внутрішніх справ України та Уповноважена з прав людини Верховної Ради Людмила Денісова. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявляв, що суд над Марківим є елементом гібридної війни Росії, адже звинувачували не просто одного захисника України, а й усю армію.
На сьогоднішньому засіданні Віталій ще раз нагадав, що всі обвинувачення є безпідставними, а сторона захисту навела достатню кількість підтверджень його невинуватості.
Під час судового засідання також виступала адвокат родини загиблого Андреа Роккеллі Алессандра Баллеріні, яка намагалася виправдати сепаратистів, замовчуючи їхні злочини.