ГоловнаПолітика

Україна і Словенія завершують роботу над двосторонньою безпековою угодою

Президент Словенії підтвердив участь в Саміті миру у Швейцрії.

Україна і Словенія завершують роботу над двосторонньою безпековою угодою
Фото: з відкритих джерел

Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з прем’єр-міністром Словенії Робертом Голобом, під час якої погодив продовження роботи над двосторонньою безпековою угодою між державами.

Про це президент повідомив у Telegram.

Президент Зеленський подякував за активну підтримку Формули миру, зокрема й за підтвердження його участі в Саміті миру у Швейцарії.

"Наші команди завершують роботу над двостороннім безпековим документом у межах декларації G7. Ми домовилися підписати його за першої ж нагоди", – зазначив Володимир Зеленський.

Президент України упевнений, що може розраховувати на підтримку з боку Словенії початку переговорів про вступ України до ЄС. Також співрозмовники обговорили продовження оборонної співпраці.

Безпекові гарантії: чого прагне Україна

За дорученням Зеленського весною 2022-го була створена Міжнародна робоча група з питань гарантій безпеки, яку очолили Андерс Фог Расмуссен і Андрій Єрмак. У вересні 2022 група презентувала Київський безпековий договір. 

У липні 2023, на спільній пресконференції з генеральним секретарем НАТО, Зеленський сказав, що Україна потребує отримання безпекових гарантій перед тим, як вона стане членом Альянсу. Ці гарантії мають бути не "замість НАТО", а на шляху до нього, наголосив він. Президент сказав, що зараз реальних юридичних гарантій безпеки від партнерів держава не має, тож це може стати першим юридичним документом. А потім Україна може отримати окремі гарантії з окремими країнами-гарантами. У цих документах пропишуть конкретні речі, яких Україні не вистачає, наприклад, ППО, авіації – і підписанти гарантій працюватимуть над тим, аби закрити ці потреби. До цього документу можуть долучитися не лише члени G7, а й інші країни, хоча від початку документ орієнтований саме на "Велику сімку".

У липні країни Group of 7 підписали декларацію про довгострокові гарантії безпеки та економічну підтримку України. Підписанти сприятимуть реформам, які потрібні для членства України у НАТО. Наступним кроком є укладення двосторонніх безпекових угод між Україною та окремими країнами-гарантами. Докладно про це – в матеріалі "Гарантії безпеки від G7. Реальний успіх України".

Пізніше представники ЄС та Міноборони визначили дев'ять пріорітетів довгострокових гарантій безпеки для України. Серед іншого, йдеться про співпрацю ЄС з українською оборонною промисловістю.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram