Представниця Верховної Ради в Конституційному Суді, заступниця голови комітету з правової політики Ольга Совгиря заявила, що законопроєкт про національні меншини та корінні народи є одним із пріоритетних для парламенту.
Про це вона сказала на Форумі реформ "На шляху до Вільнюса", який проходить у вівторок у Києві.
Нардепка нагадала, що Конституційний Суд розглядає закон про українську мову, ухвалений попереднім парламентом.
"Цей закон приймали в розрахунку на те, що він діятиме у зв'язці з законопроєктом про національні меншини. Розробка і прийняття законопроєкту про національні меншини і корінні меншини також є одним з пріоритетних завдань парламенту 9-го скликання", - зазначила Совгиря.
Нагадаємо, в грудні 2019 року Венеціанська комісія ухвалила висновок щодо українського закону про державну мову. У ньому наголошується, що в деяких областях закон про державну мову передбачає використання мов меншин паралельно з державною мовою, "посилаючись на очікуваний закон про меншини". Цей закон досі не прийнято, хоча він повинен був забезпечити необхідний баланс.
У зв'язку з цим експерти Ради Європи закликали Україну без затримок підготувати закон про меншини і розглянути можливість відкласти до прийняття цього закону виконання положень закону про державну мову, які вже набули чинності.
Крім того, новий закон про національні меншини необхідний, оскільки в січні 2020 року Верховна Рада затвердила новий закон про середню освіту з трьома мовними моделями для національних меншин. У ньому, зокрема, йдеться про те, що корінні народи (кримські татари, караїми та кримчаки) можуть навчатися рідною мовою всі 12 класів, тоді як у школах нацменшин більшість предметів повинні викладати українською.