ГоловнаСуспільствоОсвіта

Рада прийняла новий закон про повну загальну середню освіту

Депутати підтримали продовження реформ у сфері освіти.

Рада прийняла новий закон про повну загальну середню освіту
Фото: Макс Требухов

Верховна Рада в четвер ухвалила в другому читанні та в цілому новий закон про повну загальну середню освіту. Відповідний законопроєкт №0901 підтримали 327 народних депутатів.

Закон затверджує правило територіальної доступності початкової та базової загальної середньої освіти. Дитині гарантується право на навчання в комунальній школі поряд з місцем проживання (що не забороняє батьками віддати її в інший навчальний заклад).

Забороняється проводити конкурси для вступу в початкові школи та гімназії.

Освітній процес за новим законом буде складатися з декількох циклів:

- 1-2 класи - адаптаційно-ігровий цикл початкової освіти;

- 3-4 класи - основний цикл початкової освіти;

- 5-6 класи - адаптаційний цикл базової середньої освіти;

- 7-9 класи - базове предметне навчання;

- 10 клас - профільно-адаптаційний цикл середньої освіти;

- 11-12 класи - профільний цикл середньої освіти.

У 1 класі урок не повинен тривати більш ніж 35 хвилин, у 2-4 класах - 40 хвилин, у 5-12 класах - 45 хвилин.

Мінімальна кількість учнів в одному класі - 5 осіб, максимальна - 25 для початкової школи і 30 для середньої школи.

У законі вказана мінімальна тривалість навчального року - не менш ніж 175 навчальних днів у період з 1 вересня до 1 липня.

Передбачено три мовні моделі для національних меншин:

- корінні народи можуть навчатися рідною мовою всі 12 класів за умови ґрунтовного викладання української мови;

- для шкіл з навчанням мовами Євросоюзу в перших класах може використовуватися тільки рідна мова, але з 5 класу не менш ніж 20% предметів повинні викладатися українською мовою з щорічним підвищенням до 40% в 9 класі і 60% у старшій школі;

- для шкіл з іншими мовами навчання в перших класах може використовуватися тільки рідна мова, але з 5 класу не менш ніж 80% предметів повинні перейти на українську мову.

Ставка для вчителя - 18 навчальних годин. Передбачено низку доплат, наприклад, за класне керівництво (20-25%), перевірку навчальних робіт (10-20%), завідування майстернями та кабінетами інформатики (15-20%).

Сертифікацію педагогічних працівників у новому законі залишили добровільною. Її можна безкоштовно проходити раз на три роки. Отримання сертифікату дає 20% надбавку до окладу. Сертифікація також зараховується як проходження обов'язкової атестації та є підставою для присвоєння кваліфікаційної категорії або педагогічного звання.

Педагогічні працівники зобов'язані щороку підвищувати свою кваліфікацію. Вони можуть робити це в місцевому закладі післядипломної освіти або в недержавних установах. З метою забезпечення професійного розвитку педагогічних працівників передбачено створення спеціальних центрів.

Директора школи призначають на 6 років за результатами конкурсу, одна людина не може займати цю посаду два терміни поспіль. До 2019/2020 навчального року безстрокові договори з нинішніми директорами повинні бути припинені, за їхньою згодою з ним можуть підписати договір на шість років (з директорами пенсійного віку - на 1 рік).

Учителів пенсійного віку до кінця навчального року теж переведуть на однорічні договори.

Нагадаємо, цей закон доповнює рамковий закон про освіту, затверджений у 2017 році.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram