Майже 60% останнім часом відчували тривожність, однак лише 13% звернулися за психологічною підтримкою до фахівців.
Про це свідчать результати четвертої хвилі опитування про психічне здоров'я українців під час війни.
Що відчувають українці і як долають стрес
Приблизно 40% людей хвилюються через втрату джерела доходу, 50% повідомили погіршення сну, виснаженість і поганий настрій. 45% говорять про емоційну нестабільність, а 44% про те, що відчувають роздратування чи злість (44%).
Основними способами подолання стресу продовжують бути:
-
сидіння в інтернеті (40%);
-
спілкування з друзями чи сім’єю (36%);
-
перегляд ТБ, фільмів чи серіалів (35%);
-
проведення часу з близькими (33%);
-
прослуховування музики (30%).
Чи звертаються до психологів та психотерапевтів
Збільшилася кількість людей, які звертаються до психологів або психотерапевтів: частка тих опитаних, хто звертається при потребі, збільшилась із 7% у 2022 році до 17% у кінці 2024 року. Водночас відсоток респондентів, які категорично не планують звертатися до фахівців, зменшився з 46% у 2022 році до 22% у 2025 році.
Разом з тим стало більше людей, які відчувають потребу у психологічній допомозі: у 2022-му таких був 41%, а у 2025 році – 71%. Проте фактичне звернення до фахівців залишається низьким – лише 13% респондентів звернулися за допомогою на початок 2025 року.
Основними причинами того, що люди не звертаються до психологів є впевненість у власній здатності впоратися самостійно (39%) та сприйняття своїх проблем як недостатньо серйозних (36%). Інші причини, як-от недовіра до психологів або сором, залишаються менш поширеними.
Як і в попередніх хвилях, у четвертій хвилі дослідження респонденти визначили основними групами, що найбільше потребують психологічної допомоги, військових (68%) та тих, хто втратив близьких унаслідок війни (65%). Також значна увага приділяється цивільним, які пережили бойові дії (42%) або перебували в окупації (41%).
Найбільшою довірою у питаннях ментального здоров’я користуються професійні психологи та психотерапевти, як на особистих консультаціях (32%), так і на безкоштовних гарячих лініях (24%). Також залишається високою довіра до матеріалів міжнародних та українських організацій у цій сфері (24%), а також до людей із власним досвідом вирішення ментальних проблем (29%). Значно менше довіри викликають фармацевти, блогери чи парафіяни церкви.
Скільки часу проводять у соцмережах
Більшість респондентів проводять у соціальних мережах від 1-4 годин на день, і лише 11% вважають, що соцмережі не мають негативний вплив на ментальне здоров’я.
Серед основних причин негативного впливу соціальних мереж та месенджерів виділяють:
-
поширення недостовірної інформації (60%);
-
підвищення рівня тривоги (43%);
-
порушення соціальних зв’язків через залежність (42%).
Як ставляться до людей з ментальними труднощами
Позитивно змінюється ставлення до людей, які мають труднощі з ментальним здоров'ям. Більшість респондентів висловлюють підтримку та розуміння до людей із проблемами ментального здоров’я, наголошуючи на важливості суспільної підтримки, а не осуду (92%).
Водночас близько половини (47%) вважають, що люди можуть самостійно подолати такі проблеми. Також значна частина готова допомагати навіть малознайомим людям із труднощами у цій сфері (74%).
Дослідження було проведено в рамках Всеукраїнської програми ментального здоров'я з ініціативи Олени Зеленської “Ти як?” Дослідження було проведене методом анонімного онлайн опитування (CAWI), в якому брали участь чоловіки та жінки віком 18-60 років, які живуть в містах України з населенням понад 50 тисяч. Дослідження проводилося з 12 грудня 2024 по 4 січня 2025.
- Нагадаємо, за даними Київського міжнародного інституту соціології, у 2023 і 2024 роках зафіксовані найгірші показники за весь час з 2000 року (наприклад, у 2013 «довоєнному» році у стресовій ситуації було 52% людей)
- Місця сили, де можна розслабитись і відчути безпеку: п'ять історій з тилової громади, яка розуміє важливість психічного здоров’я
- Спонтанність, яка підтримує психіку: 5 теплих історій з прикордонної до Білорусі громади
- Вільний лютий: як зменшити час у смартфонах і покращити своє здоров’я