Президент США Джо Байден оприлюднив анонсований раніше план реформ Верховного суду США та поправки до Конституції щодо недоторканості президента.
Про це йдеться у пресрелізі Білого дому та статті Байдена у The Washington post.
"Останніми роками Верховний суд скасував давно встановлені судові прецеденти щодо захисту основних прав. Цей суд скасував захист громадянських прав, позбавив жінки права вибору (щодо абортів - ред.), а тепер надав президентам широкий імунітет від судового переслідування за злочини, які вони вчиняють на посаді", – йдеться у повідомленні Білого дому.
У повідомленні нагадали про етичні скандали, пов’язані з деякими суддями. Зазначається, що ці випадки "викликали у громадськості сумніви щодо справедливості та незалежності, які необхідні для того, щоб Суд сумлінно виконував свою місію щодо забезпечення справедливості для всіх американців".
Як зазначається у повідомленні, Байден закликав до трьох реформ:
- Зокрема, це відсутність імунітету щодо злочинів, скоєних колишнім президентом під час перебування на посаді. Зокрема, закликає до конституційної поправки під назвою "Ніхто не вище закону", за якою б жоден президент не мав імунітету від судового переслідування за злочини, скоєні під час перебування на посаді.
"Якщо майбутній президент підбурить натовп штурмувати Капітолій і зупинити мирну передачу влади – як ми бачили 6 січня 2021 року – правових наслідків може не бути. І це лише початок", – написав Байден, маючи на увазі масові акції протесту на підтримку діючого президента США Дональда Трампа. У 2021 році мітингувальники штурмували Капітолій, де мали офіційно повідомити результати виборів президента.
- Ще одна пропозиція – це обмеження повноважень суддів Верховного суду. Зазначається, що Конгрес затвердив обмеження повноважень президента понад 75 років тому, і президент Байден вважає, що вони повинні зробити те саме для Верховного суду.
"Обмеження повноважень допоможе забезпечити певну регулярність зміни складу Суду; зробити вибір часу для висунення судом більш передбачуваним і менш довільним; і зменшити ймовірність того, що будь-яке окреме президентство надасть неправомірний вплив на майбутні покоління", – зазначили у Білому домі. Зокрема, йдеться про систему, за якою президент кожні два роки призначатиме суддю, який проведе вісімнадцять років на службі у Верховному суді.
- Крмі цього, Байден вважає, що Конгрес повинен прийняти обов’язкові до виконання норми поведінки та етики, які вимагають від суддів оприлюднювати подарунки, утримуватися від публічної політичної діяльності та відмовлятися від справ, у яких вони або їхні подружжя мають фінансові чи інші конфлікти інтересів.
"Перед обличчям зростаючих загроз демократичним інститутам Америки я закликаю до трьох сміливих реформ, щоб відновити довіру та підзвітність суду та нашій демократії", – написав Байден.
За його словами, ці реформи підтримує більшість американців. "Ми можемо і повинні запобігти зловживанню президентською владою. Ми можемо і повинні повернути довіру суспільства до Верховного Суду. Ми можемо і повинні зміцнити огорожі демократії. В Америці ніхто не стоїть над законом. В Америці правлять люди", – резюмував президент США.