Посолка Греції Софія Філіппіду на знак протесту покинула інавгурацію новообраної президентки Північної Македонії Гордани Сіляновської-Давкової, оскільки та під час присяги назвала свою країною Македонією.
Про це пише Politico.
Як згодом прокоментували ситуацію у МЗС Греції, слова нової президентки порушили умови міжнародної Преспанської угоди 2018 року між Афінами та Скоп’є та поставили під загрозу як двосторонні відносини, так і перспективи Північної Македонії приєднатися до Європейського Союзу.
Відповідно до Преспанської угоди було змінено назву країни та конституцію, що дозволило Північній Македонії приєднатися до НАТО у 2020 році та розпочати процес вступу до ЄС.
Також подію прокоментувала президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
"Для того, щоб Північна Македонія продовжувала свій успішний шлях до вступу до ЄС, надзвичайно важливо, щоб країна продовжувала йти шляхом реформ і повної поваги до зобов’язуючих угод, включаючи Преспанську угоду», – написала вона у соцмережі Х (Twitter).
For North Macedonia to continue its successful path on EU accession it is paramount that the country continues on the path of reforms and full respect for its binding agreements, including the Prespa Agreement.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) May 12, 2024
- Спір між Грецією і колишньою югославською республікою щодо назви тривав із 1991 року, коли балканська країна проголосила незалежність і взяла собі назву Республіка Македонія. Афіни вважали, що назва «Македонія» може спричинити територіальні претензії щодо однойменного грецького регіону, який межує з колишньою югославською республікою, тому греки наполягали на зміні назви країни-сусіда.
- Греція десятиліттями блокувала вступ Північної Македонії до ЄС і НАТО, стверджуючи, що, називаючи себе Македонією, її балканська сусідка привласнювала собі грецьку назву, а також історію давньогрецького королівства Македонія.
- У 2018 році Афіни та Скопʼє домовилися про те, що країна, яка офіційно на міжнародному рівні називалася «Колишня югославська республіка Македонія», буде перейменована на Республіку Північна Македонія. Угода була підписана перед озером Преспа, яке й дало їй назву, та була ратифікована парламентами обох країн 25 січня 2019 року.
- Преспанська угода була підписана тодішнім урядом на чолі з соціалістичною партією. Натомість націоналістична партія, до якої належить Силяновська-Давкова, завжди виступала проти угоди. Під час своєї кампанії на парламентських виборах минулого тижня лідер націоналістичної партії Христіян Міцкоскі звинуватив соціалістів у тому, що вони пішли на принизливі компроміси для врегулювання суперечок із національними сусідами, і продовжував називати країну Македонією, незважаючи на Преспанську угоду.
- 12 лютого 2019 року Македонія повідомила, що змінила свою назву на Північну Македонію, як це передбачала угода з Грецією. Після цього Греція зняла свої заперечення проти приєднання Північної Македонії до НАТО та подання заявки країни на членство в Європейському союзі.
- 27 березня 2020 року Північна Македонія офіційно стала 30-м членом НАТО.