ГоловнаСуспільствоЖиття

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl: українська гра, на яку чекали 15 років

Нарешті! Після п’ятнадцяти довгих років очікування й шести перенесень 20 листопада українська компанія GSC Game World офіційно випустила S.T.A.L.K.E.R 2 — комп'ютерну гру про Чорнобильську зону відчуження. Фактично відразу після релізу шутер про альтернативну історію аварії на ЧАЕС очолив список продажів на платформі Steam. Це не просто продовження культової серії, а історичний момент для українського геймінгу. 

Річ у тім, що новий S.T.A.L.K.E.R має повністю українську озвучку, яку за потреби можна змінити на англійську. Ба більше, команда розробників залучила до створення саундтреків українських виконавців, змалювала обличчя одного героя з військовослужбовця бригади «Азов» і залишила в Чорнобилі низку пасхалок (символів) з посиланнями на українські реалії.

Чому на S.T.A.L.K.E.R 2 довелося стільки чекати, хто заважав розробці, як і де можна пройти, які секрети криє в собі українська гра, яка вже перевернула світову індустрію — читайте в матеріалі LB.ua.

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl: українська гра, на яку чекали 15 років
Постер гри S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl
Фото: GSC Game World

15 років від ідеї до реалізації

7 квітня 2009 року генеральний директор GSC Game World Сергій Григорович уперше розповів про плани створити сиквел гри S.T.A.L.K.E.R. Направду, уже тоді ця заява викликала інтерес гравців усього світу, адже перша частина шутеру про Чорнобильську зону, яка з’явилася у 2007 році, спричинила справжній бум в індустрії: за рік її продали півторамільйонним накладом. 

Реліз нової частини гри про альтернативну історію аварії на Чорнобильській АЕС запланували на 2012 рік, однак розробників спіткала невдача. GSC Game World була за крок від закриття. Зрештою команду розпустили, а сам проєкт заморозили. 

У 2014 році компанія продовжила роботу, але новин про S.T.A.L.K.E.R не було. Натомість українці випустили чергову версію «Козаків» — ще однієї культової української гри у форматі стратегії. Про Чорнобиль згадали за чотири роки, анонсувавши нову розробку S.T.A.L.K.E.R. Цього разу реліз запланували на 2021 рік — саме ця цифра була зашифрована на сайті компанії. Однак випустити гру вчасно не вдалося. Станом на 2023 рік вона перебувала в розробці, а відомий ігровий портал PC Gaming Show уже тоді визнав її найбільш очікуваною для 2024 року.

Боротьба розробників проти росіян

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну роботу зупинили з об’єктивних причин. У компанії повідомили, що не можуть працювати над грою, поки українці помирають на війні. Ба більше, частина команди вирушила на фронт, зокрема програміст Дмитро Ясєнєв, хтось виїхав за кордон. Під час битви за Бахмут загинув геймдизайнер першого S.T.A.L.K.E.R. Володимир Єжов. Після трагічних подій компанія вирішила все ж доробити гру.

Володимир Єжов, геймдизайнер <i>S.T.A.L.K.E.R.</i>
Фото: yigal_levin/Telegram
Володимир Єжов, геймдизайнер S.T.A.L.K.E.R.

Через вторгнення Росії в Україну розробники вирішили заборонити продаж гри на території країни-агресора та повністю видалити зі S.T.A.L.K.E.R. російську мову, включно з уже записаними матеріалами. Росіяни болісно сприйняли цей факт, адже серед них багато фанатів гри. У перших частинах серії мовою оригіналу була російська й відчувалася спадщина радянської культури та «братніх народів», почасти тому на неї був величезний попит у Росії й інших пострадянських країнах. 

Роботу над грою відновили вже в Чехії. Сцени сиквелу створювали фактично з нуля, адже більшість акторів залишилися в Україні, декотрі не виходили на зв’язок. Довелося заново створювати частину анімації, адже студія в Києві була недоступна для роботи. 

1 червня 2023 року GSC Game World повідомила, що російські хакери півтора року атакували компанію та заволоділи частиною матеріалів й інформацією для тестування деяких аспектів гри. У документальному фільмі про створення гри одна працівниця взагалі зауважила, що «не було й дня, щоб росіяни не намагалися нас зламати». 

Як пізніше виявилося, росіяни також отримали персональні дані розробників і злили їх у відкритий доступ. «Звичайні» російські громадяни закликали загарбників завдати по їхніх будинках ракетних ударів.

На противагу цьому українці організувати флешмоб підтримки, купуючи гру в Steam ще до офіційного релізу. Один працівник GSC Game World на тлі всіх подій заявив, що поціновувачі не вибачать, якщо нова гра буде менш ніж великою. У новому S.T.A.L.K.E.R. окремо акцентували на українській культурі, наголосивши, що відхрещуються від росіян і російського загалом.

«Азовець», Тарас Шевченко й українські бренди

Це відчутно буквально відразу, щойно гравець знайомиться із сюжетом гри, на який доведеться витратити близько сорока годин. Цікавий факт: кількість слів у сценарії перевищує 350 тисяч. Одного з головних персонажів сиквелу зіграв Олександр Лаптій на псевдо Сей, боєць бригади «Азов»: колишній актор театру і кіно, він став 3D-моделлю персонажа. 

Олександр &quot;Сей&quot; Лаптій
Фото: скриншот з відео AZOVmedia
Олександр "Сей" Лаптій



Протягом сюжету гравець також наштовхнеться на низку речей, які символізують Україну та її культуру. Наприклад, досліджуючи покинуті домівки, можна натрапити на стикер відомого українського банку. Ще одна деталь, про яку геймерам уже відомо, вказує на поему «Катерина» Тараса Шевченка: в одній локації розміщено уривок з цього твору маленьким шрифтом, але прочитати його можна, лише віддзеркаливши. Цю таємницю розробники відкрили в одному з перших трейлерів у 2020 році.

Рядки поеми &quot;Катерина&quot; у трейлері гри
Фото: Скриншот з відео
Рядки поеми "Катерина" у трейлері гри

Ще одна вагома деталь української атмосфери — це музика. У S.T.A.L.K.E.R. гравець почує пісні ТНМК, The Hardkiss, Ziferblat, Христини Соловій, Меловіна й інших. Особливого антуражу додасть «Край, мій рідний край» Миколи Мозгового у виконанні героїв. Загалом тут понад 450 українських пісень.

Звісно, гравець також зможе прогулятися Прип’яттю, побачить готель «Полісся», колесо огляду й реактори Чорнобильської АЕС. Загалом відкритий світ у грі сягає понад 60 гектарів і 20 великих локацій, які можна дослідити. Щоб уберегтися в жорстокому світі зони, геймеру доступні понад 30 видів зброї, яку можна модифікувати. Зауважимо, що розробники неодноразово бували у Прип’яті, тому докладно зобразили пам’ятки міста, що цікавлять не тільки українських, а й закордонних гравців. 

Місто Прип'ять у грі
Фото: stalker2.com
Місто Прип'ять у грі

Колесо огляду у Прип'яті
Фото: stalker2.com
Колесо огляду у Прип'яті

Ігровий процес S.T.A.L.K.E.R. 2
Фото: stalker2.com
Ігровий процес S.T.A.L.K.E.R. 2

Окрім того, розробники залишили послання в титрах, присвячене всім, хто боронив і боронить Україну у війні проти Росії. «Крізь смерть та біль, війну, страх та жорстокість Україна пройде та вистоїть. Вона робила це завжди та зробить це знов… Присвячується всім, хто боронив та боронить Україну. Всім, хто зробив сьогоднішній день можливим. Вічна пам'ять всім, кого забрала ця війна», — йдеться у зверненні GSC Game World.

Загалом можна зробити висновок, що S.T.A.L.K.E.R. популяризує українську культуру, дозволяє гравцям поринути в українську атмосферу завдяки мові, музиці й символам. Це важливо, оскільки інтерес до війни в Україні за кордоном зменшується.

Де купити, як пограти?

Гра доступна для персональних комп’ютерів і приставок серії Xbox Series. Зараз вона коштує від 1400 до 2550 гривень — залежно від кількості ексклюзивного матеріалу у версії. Навіть якщо грошей вистачить, варто також звернути увагу на мінімально необхідне програмне забезпечення комп’ютера, перш ніж купувати її: операційна система Windows 10/11 х64, процесор Intel Core i7-7700K / AMD Ryzen 5 1600X, 16 гігабайтів оперативної пам’яті й 160 гігабайтів вільного місця на комп’ютері, процесори Intel Core i7-7700K / AMD Ryzen 5 1600X — це мінімальні системні вимоги. 

Ігровий процес S.T.A.L.K.E.R. 2
Фото: stalker2.com
Ігровий процес S.T.A.L.K.E.R. 2

У S.T.A.L.K.E.R. 2 заборонено грати користувачам віком до 18 років. Сподіваємося, що серед більш як 113 тисяч осіб, які вчора розпочали свій шлях сталкера в зоні відчуження, за даними Steam, таких не було.

Віталій ТкачукВіталій Ткачук, спортивний журналіст
Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram