ГоловнаЗдоров'я

Зеленський підписав новий закон про повну загальну середню освіту

Президент підтримав продовження реформ у сфері освіти.

Зеленський підписав новий закон про повну загальну середню освіту
Фото: president.gov.ua

Президент Володимир Зеленський підписав закон "Про повну загальну середню освіту", прийнятий Верховною Радою 16 січня 2020 року.

Про це йдеться на сайті президента.

"Документ вводить практичні інструменти, які допоможуть втілити освітню реформу, що була заснована у 2017 році. З прийняттям цього закону Україна виконала останню рекомендацію Венеціанської комісії щодо Закону "Про освіту" від 5 вересня 2017 року у частині отримання освіти особами, які належать до національних меншин", - сказано у повідомленні.

Передбачені три мовні моделі для національних меншин:

  • корінні народи можуть вчитися рідною мовою усі 12 класів за умови ґрунтовного викладання української мови;
  • для шкіл із навчанням мовами Євросоюзу у перших класах може використовуватися тільки рідна мова, але з 5 класу щонайменше 20% предметів мають викладатися українською мовою з щорічним підвищенням до 40% у 9 класі і 60% у старшій школі;
  • для шкіл з іншими мовами навчання у перших класах може використовуватися тільки рідна мова, але з 5 класу щонайменше 80% предметів повинні перейти на викладання українською мовою.

Закон затверджує правило територіальної доступності початкової та базової загальної середньої освіти. Дитині гарантується право на навчання у комунальній школі поруч з місцем проживання (що не забороняє батьками віддати її в іншу школу).

Забороняється проводити конкурси для вступу у початкові школи та гімназії.

Освітній процес за новим законом складатиметься з декількох циклів:

  • 1-2 класи - адаптаційно-ігровий цикл початкової освіти
  • 3-4 класи - основний цикл початкової освіти
  • 5-6 класи - адаптаційний цикл базової середньої освіти
  • 7-9 класи - базове предметне навчання
  • 10 клас - профільно-адаптаційний цикл середньої освіти
  • 11-12 класи - профільний цикл середньої освіти

У 1 класі урок не повинен тривати більше ніж 35 хвилин, у 2-4 класах - 40 хвилин, у 5-12 класах - 45 хвилин.

Мінімальна кількість учнів в одному класі - 5 осіб, максимальна - 25 для початкової школи і 30 - для середньої школи.

У законі зазначена мінімальна тривалість навчального року - не менше ніж 175 навчальних днів у період з 1 вересня до 1 липня.

Ставка для вчителя - 18 навчальних годин. Передбачено низку доплат, наприклад, за класне керівництво (20-25%), перевірку навчальних робіт (10-20%), завідування майстернями та кабінетами інформатики (15-20%).

Сертифікацію педагогічних працівників у новому законі залишили добровільною. Її можна безкоштовно проходити раз на три роки. Отримання сертифікату дає 20%-ву надбавку до окладу. Сертифікація також зараховується як проходження обов'язкової атестації та є підставою для присвоєння кваліфікаційної категорії або педагогічного звання.

Педагогічні працівники зобов'язані щороку підвищувати свою кваліфікацію. Вони можуть робити це у місцевому медичному закладі післядипломної освіти або у недержавних установах. З метою забезпечення професійного розвитку педагогічних працівників передбачено створення спеціальних центрів.

Директор школи призначається на 6 років за результатами конкурсу, одна людина не може обіймати цю посаду два терміни поспіль. До кінця 2019/2020 навчального року безстрокові договори з нинішніми директорами повинні бути припинені, за їхньою згодою з ними можуть підписати договір на шість років (з директорами пенсійного віку - на 1 рік).

Вчителів пенсійного віку до кінця навчального року теж переведуть на термінові однорічні договори.

Нагадаємо, що цей закон доповнює рамковий закон про освіту, прийнятий у 2017 році.

Генеральним партнером розділу «Здоров'я» є медична мережа «Добробут». Компанія розділяє цінності LB.ua щодо якісної медичної допомоги, та не втручається у редакційну політику LB.ua. Усі матеріали розділу є незалежними та створеними відповідно до професійних стандартів.