Колишній міністр закордонних справ Німеччини Зігмар Габріель вважає необхідним відправлення миротворчої місії ООН на схід України для контролю за дотриманням перемир’я та запобіганню насильства.
Про це ексглава німецького МЗС заявив в інтерв’ю BILD am SONNTAG.
"Якщо бути чесними, то треба визнати, що протягом років не припиняються військові конфлікти на сході України, участь у яких бере Росія. Що тут потрібно, так це міжнародна миротворча місія ООН, яка б жорстко забезпечувала дотримання режиму припинення вогню, відведення важкого озброєння та припинення будь-якого насильства – у разі необхідності також із застосуванням зброї", – цитує Габріеля агентство "Укрінформ".
Ексглава німецького МЗС ФРН нагадав, що пропозиції щодо такої місії висувалися раніше, однак "жодного серйозного обговорення з цього приводу не було".
Стосовно того, "чи буде війна в Україні, в Європі", Зігмар Габріель висловив сподівання, що цього не станеться. Він вказав на те, що "всі зусилля США, НАТО та Європи зараз спрямовані на те, щоб запобігти цій війні в центрі Європи".
При цьому німецький дипломат підкреслив, що Євросоюз, який "хотів стати "суверенним" і "геополітичним актором", наразі не відіграє вирішальної ролі в уникненні війни в Європі. Натомість основну роль у забезпеченні безпеки Європи відіграються Сполучені Штати.
"У нас немає єдиної оцінки ситуації в Україні, ми боїмося за свої економічні інтереси і радіємо, що інші за нас тягають гарячу картоплю з вогню. Ми, європейці, повинні навчитися брати свої інтереси у власні руки", – заявив він.
Колишній глава німецької дипломатії висловив переконання, що "Париж і Берлін зараз повинні зіграти свою головну роль".
"За змогою – завжди у партнерстві зі США, але й самим, якщо потрібно. Але для цього ми повинні показати, що цінуємо мир. Кожен, хто порушує мир в Європі, повинен знати, що йому доведеться заплатити високу ціну", – додав він.
Нагадаємо, минулого тижня в Парижі пройшла зустріч політичних радників голів держав "нормандської четвірки". Коментуючи її підсумки в інтерв’ю представникам іноземних ЗМІ, президент Володимир Зеленський заявив, що готовий до двосторонніх перемовин із Росією, але підтримує і залучення США.
Того ж дня президенти України та Франції обговорили прискорення наступної зустрічі радників "нормандської четвірки". Її заплановано через два тижні в Берліні.
Формат миротворчої місії на Донбасі вже кілька років є спірним питанням для України і РФ, яка підтримує бойовиків. Україна за Петра Порошенка розраховувала на повномасштабну місію, яка візьме під контроль усю окуповану територію, включно з держкордоном. Росія пропонувала лише "охоронну місію" для забезпечення безпеки спостерігачів ОБСЄ в районі лінії зіткнення.
У жовтні 2019 року новий президент Володимир Зеленський висловив ідею про розміщення миротворців тільки на кордоні між Росією і окупованими нею районами Донецької і Луганської областей.
Навесні 2021 року у СЦКК заявляли про спроби РФ легітимізувати залучення російських миротворців на Донбас.
Останнім часом питання миротворчої місії на сході України не порушували.