ГоловнаПолітика

ЄСПЛ відхилив скаргу України щодо закону про люстрацію

Протягом трьох місяців уряд повинен виплатити п'ятьом заявникам по 5 тис. євро + моральну компенсацію.

ЄСПЛ відхилив скаргу України щодо закону про люстрацію
Фото: nytimes.com

Велика палата Європейського суду з прав людини відмовила Україні в апеляції на рішення у справі "Полях та інші проти України, підтвердивши, що Закон "Про очищення влади" (люстрацію) в Україні порушує права людини.

Про це йдеться в повідомленні ЄСПЛ.

Рішення ухвалено 24 лютого і є остаточним.

Зазначають, що ЄСПЛ визнав вимоги заявників прийнятними і відхилив заперечення уряду України. Протягом трьох місяців уряд повинен виплатити п'ятьом заявникам по 5 тис. євро + будь-які виплати, які можуть бути стягнуті як моральна компенсація.

Крім того, Україна повинна компенсувати заявникам витрати на суд (загалом близько 3 тис. євро). Інші вимоги про компенсацію відхилено.

Також суд дійшов висновку про те, що вимоги люстрованих чиновників про виплату втраченої ними заробітної плати повинні розглядатися на національному рівні.

Нагадаємо, 17 жовтня 2019 року ЄСПЛ виніс рішення за позовом колишнього заступника начальника управління кадрів Генеральної прокуратури В'ячеслава Поляха і кількох інших люстрованих чиновників. У своєму рішенні ЄСПЛ одностайно встановив порушення ст. 6 (право на справедливий суд) Європейської конвенції з прав людини у зв'язку із надто тривалим розглядом справ заявників в українських судах, а також порушення ст. 8 (право на повагу до приватного життя).

Суд постановив, що Україна повинна виплатити кожному заявнику 5 тис. євро відшкодування моральної шкоди, а також присудив 1 500 євро Поляху і по 300 євро всім іншим заявникам на відшкодування судових витрат.

Закон "Про очищення влади" (люстрації) ухвалили з п'ятої спроби у вересні 2014 року, він набув чинності в жовтні 2014 року. Згідно з ним, під звільнення підпадали особи, які  щонайменше рік займали владні посади в період з 25 лютого 2010 року по 22 лютого 2014 року, а також особи, які були при владі в період Революції гідності і не подали у відставку за власним бажанням.

Перед парламентськими виборами президент Володимир Зеленський пропонував посилити люстрацію і подавав відповідний законопроєкт. Він пропонував люструвати колишнього президента Петра Порошенка, а також інших топчиновників, які були при владі в період його каденції. Докладно читайте в матеріалі LB.ua "Передвиборний тролінг, або Чому Зеленський запропонував запустити люстрацію "режиму Порошенка".

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram