ГоловнаПолітика

На реструктуризацію "Укроборонпрому" знадобиться 4-5 років, - Арахамія

У концерні є як "круті", так і "токсичні" компанії.

На реструктуризацію "Укроборонпрому" знадобиться 4-5 років, - Арахамія
Давид Арахамия
Фото: Макс Левин

Для того, щоб провести реструктуризацію державного концерну "Укроборонпром", Україні може знадобитися 4-5 років.

Про це під час круглого столу “Ключові аспекти реформи ОПК в Україні” в Інституті Горшеніна заявив секретар Національної інвестиційної ради, член Наглядової ради "Укроборонпрому" Давид Арахамія

"Питання про те, в які терміни можна провести реструктуризацію "Укроборонпрому", дуже складне. Оскільки там є т. зв. "круті" активи - від 10 до 24 підприємств. Є "токсичні" активи, що знаходяться в стадії банкрутства, але ми не можемо їх довести до банкрутства через законодавчі перешкоди. І є "середні" активи, які пів року можуть бути прибутковими, і пів року - збитковими. Якби це була приватна власність, то реструктуризувати "Укроборонпром" можна було б за пару років. Якщо державна - то це 4-5 років. Але це не означає, що 4-5 років все буде так само, як зараз, а потім раптово з'явиться якийсь геніальний план. Це означає, що з першого дня будуть визначені пріоритети, визначені підприємства - "манімейкери", які потрібно розвивати і збільшувати. З іншого боку, можна зробити так, як роблять світові корпорації - створити департамент токсичних активів, визначити менеджера і реалізувати відповідну стратегію. Тому що, якщо зараз в "Укроборонпром" зайде новий директор, він фізично не зможе займатися розвитком, а буде змушений займатися проблемами, яких набагато більше, ніж можливостей для розвитку. І тоді він просто загрузне в проблемах і через три роки з'ясується, що розвитку не було", - сказав Давид Арахамія.

На думку секретаря Національної інвестиційної ради, однією з ключових проблем українського ОПК є незахищеність інтелектуальної власності і розробок наших конструкторів, через що державний сектор ОПК не має можливості розвиватися.

"Багато хто вважає, що ОПК - це "Укроборонпром", але це не так. Зараз 51% постачальників - це приватні компанії. У цій галузі дуже багато питань і "Ліга оборонних підприємств" має багато напрацювань у частині змін до законодавства та експортних питань. І наша спільна роль - створити для нової команди бачення того, як ми будемо step by step вирішувати актуальні питання, щоб приватна галузь не гальмувала, а державна галузь не програвала. Кейсів, коли на якомусь заводі всі прибуткові напрямки перебирає на себе приватна компанія, а за збиткові доводиться відповідати державній, сьогодні дуже багато. З одного боку ти бачиш за статистикою, що приватний сектор розвивається, а в підсумку з'ясовується, що це псевдо-приватний сектор, який використовує ресурси та напрацювання державного. Я вважаю, що перша проблема нашої галузі сьогодні - це повний безлад з інтелектуальною власністю держави. Все, що зараз продається за кордон, базується на наших конструкторах і їхніх напрацювання. А вони сьогодні не захищені, немає патентів. Сьогодні лунають пропозиції про створення безлічі спільних підприємств у цій галузі. Але інтелектуальна частина, яка може бути нашим внеском у спільну справу, ніяк не оцінена, і це може призвести до серйозних проблем. Вирішувати це питання потрібно так, як це робиться в усьому світі. По-перше, реєструвати, по-друге, правильно оцінювати і корпоратизувати. Робити аудит і потім говорити: ми, Україна, сторона "А", яка дає 100 мільйонів доларів у вигляді цієї розробки, і, наприклад, США, сторона "Б", які дають гроші, створюємо спільне підприємство. Тоді це буде нормальний світовий досвід", - сказав Давид Арахамія.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram