ГоловнаЗдоров'я

Міноборони планує психологічне відновлення військових, можна буде з родинами. Як це працюватиме

Міністерство оборони анонсувало, що скоро запустить пілотний проєкт психологічної реабілітації військовослужбовців. Відновлення триватиме 14 днів. Можна буде його проходити або самим, або разом з родинами.

Як це має працювати, коли почнеться і хто буде в пріоритеті, LB.ua розпитав Валентину Оболенцеву, т.в.о. начальника Управління психологічного забезпечення Міноборони.

Валентина Оболенцева
Фото: надано Валентиною Оболенцевою
Валентина Оболенцева

Для кого програма насамперед

Поки що є дуже мало інформації, яке відновлення Міноборони має зробити для військових. Розкажіть більше. 

Багато наших захисників перебувають на передовій безперервно великий проміжок часу, тому потреба в психологічному відновленні у військах вкрай велика. Більш того, його потрібно проводити на постійній основі.

Психологічне відновлення – це останній етап комплексу заходів. До нього потрібно вдаватися, коли необхідна тривала допомога, яку не можна надати ні на полі бою, ні в частині.

Як це працює: психологічно виснажених людей, які мають проблеми, ідентифікує група контролю бойового стресу, коли бригада виходить на відновлення. Спеціалісти відбирають їх і відправляють в глибокий тил на 14 днів у стаціонарні умови з проживанням і харчуванням. Тобто пріоритет у відновленні буде у військовослужбовців на передовій.

Вони з бойових дій повертаються на відновлення, ми ідентифікуємо потребу в психологічному відновленні й забираємо тих, кому таке психологічне відновлення потрібне, з таких хочемо почати. 

Військовослужбовець вибирає, хоче на психологічне відновлення сам чи зі сім'єю. Тоді ми приймаємо рішення, яка форма цього відновлення буде: індивідуальна чи сімейна.

Для роботи з військовослужбовцями відправлятимусь двоє військових психологів, але в закладі будуть й цивільні спеціалісти, які пройшли необхідні навчання. З членами сімей працюватиме така ж команда – цивільний психолог і військовий. Зараз опрацьовуємо питання залучення дитячого психолога при наявності дітей на психологічному відновленні.

Фото: veteranmedia.org

Військовослужбовців з родинами або без поселятимуть у приміщення, може, колишніх чи теперішніх санаторіїв?

Тих, які діють зараз. Ми створюємо правила і стандарти, згідно яких вони мають надавати послуги з психологічного відновлення.

Це стосується вимог до номерів, харчування, фахівців тощо. Зокрема, там має бути в наявності лікар первинної медичної допомоги і цивільні психологи. Санаторій має мати ліцензію на медичну практику і бути підключеним до електронної системи охорони здоров'я. Тобто має бути змога там направити до вузькопрофільного лікаря, виписати препарати, наприклад, заспокійливі по програмі реімбурсації «Доступні ліки».

Усі військовослужбовці є громадянами України, які мають право отримати послуги за програмою медичних гарантій.

Військовий з родиною у реабілітаційному центрі «Тисовець»
Фото: rubryka.com
Військовий з родиною у реабілітаційному центрі «Тисовець»

Хто відновлюватиме

То хто саме має входити в команди, які будуть відновлювати військових і родини?

На один комплекс команди буде десь 12–15 людей. У нашому розумінні в команді мають бути:

  1. Насамперед – військові психологи. Їх будуть направляти з військової частини у відрядження.
  2. Далі – цивільні психологи. Вони мають бути у штаті закладу. Перед включенням у програму вони будуть проходити додаткові спеціалізовані курси. Вже є попередні домовленості з партнерами, які готові навчати їх.
  3. Лікар первинної медичної допомоги. Коли буде потрібна спеціалізована медична допомога, буде направлення до відповідного фахівця.
  4. Реабілітологи. Це наш один із найбільших викликів на сьогодні. Фахівців з реабілітації наразі бракує в країні. 
  5. До команди будуть входити також спеціально навчені спортивні тренери. Тому що люди, які були на полі бою, мають зберігати фізичну активність. 

Спортзал для реабілітації бійців у Київ Мілітарі Хаб
Фото: Борис Корпусенко/ Київ Вечірній
Спортзал для реабілітації бійців у Київ Мілітарі Хаб

Тобто це фактично інтеграція в єдиний медичний простір?

Звичайно. Це те, до чого ми рухаємося. Буде спеціальна програма від Міноборони, побудована за принципом «єдиної ціни». Це унеможливить корупцію.

За відновлення одного військовослужбовця платитиметься в межах 25 000 грн на період 14 днів. Плюс окремо будуть залучені кошти на психологічне відновлення родини.

Система, яка запускається, дуже схожа на ту, яка працює в Національній службі здоров'я. Ми не будемо проплачувати стіни, стелі, ремонти, як це було за субвенцію в закладах охорони здоров'я. Ми заходимо в існуючий простір, заводимо команду фахівців і надаємо допомогу.

Звідки взялася тривалість відновлення — 14 днів?

Ми не вибудовуємо щось нове, а беремо ті моделі, які є у світі, і застосовуємо. 

Військові часто кажуть, що їм не треба якийсь санаторій, краще, щоб нас відпустили додому, у своє ліжко, до друзів.

Психологічне відновлення – не відпустка і не відпочинок. З людьми будуть працювати для того, щоб уникнути більш значних проблем в подальшому.

Психологічна реабілітація військових
Фото: Генштаб
Психологічна реабілітація військових

Це фактично робоче завдання «йди і відновися»?

Так. Воно буде у форматі відрядження. Ми маємо зараз робочий кейс із психологічним відновленням військових медиків. Вони постійно працюють з життям і смертю, у них особливий стрес. В цьому нам допомагають іноземні партнери, які вивозять військовослужбовців до Данії та Швеції, де і відбувається відновлення. Після того вони повертаються у стрій для порятунку життів.

Основа відновлення – психологічний елемент. Медичний, фізичний – тільки допоміжні. Коли людина виходить зі стресу, адреналінова реакція закінчується і людина починає відчувати наслідки різних захворювань, на які до того часу не звертала уваги. Тому має бути можливість звернутися до лікаря на огляд.

Окрім того, нам треба буде вибудовувати систему супервізії психологів, бо це складна робота – працювати з військовими. Під час пілотного проекту будемо дивитись, що відбувається і удосконалювати, треба додати, що прибрати, що переформатувати, це нормальний процес. 

Медично-реабілітаційний хаб МВС столичного гарнізону
Фото: МВС
Медично-реабілітаційний хаб МВС столичного гарнізону

Про те, хто і як відбиратиме військових на відновлення. Ви сказали про групу контролю бойового стресу — хто це? 

Група контролю бойового стресу є фахівцями Збройних сил. Десь це працює ефективно, десь – ні. Наше завдання – створити систему, в якій це буде працювати як годинник. 

Упродовж останніх майже трьох років благодійні організації оплачували проживання й харчування військовослужбовцям, до яких приїжджали психологи й забезпечували їм відновлення.

Ми зараз активно вивчаємо позитивний досвід в Україні, наприклад, те, як цим займається «Серце Азову». Ми співпрацюємо, беремо їхні напрацювання, бо вони уже мають свої протоколи, бекграунд, як краще робити, коли треба включати сім'ю, коли ні.

Тобто пілотний проєкт народився з того, щоб унормувати і зробити системою те, що благодійники і громадські організації роблять останні роки?

Так, упорядкувати і стандартизувати. Зараз немає стандарту послуги психологічного відновлення: що там має бути, які фахівці входять.

Коли буде стандарт, він має поширюватися не тільки на нашу програму, а на всі. У нас немає зайвого часу й права витрачати бюджетні кошти на те, що не дає результату.

Ми не думали, що вибудовування типової програми буде таким складним напрямком, бо в усіх фахівців свій досвід. Ми отримали багато різностороннього досвіду від іноземців, від тих, хто працює у війську; громадські організації показують, як вони це роблять. Створюємо робочу групу, щоб їх зібрати в одному місці, показати наші напрацювання й отримати зворотний зв'язок. Психологічні методи роботи фахівців мають були доказовими, а не «а може, допоможе».

Валентина Оболенцева
Фото: надано Валентиною Оболенцевою
Валентина Оболенцева

Запитаю обережно про людський фактор. Є багато повідомлень військовослужбовців про певну вибірковість, коли командування розуміє, що має владу й право вибору когось відправити або не відправити, і часто зловживає цим.

Ми будемо говорити про електронні інструменти для цієї системи. Щоб це була, наприклад, медична інформаційна система ЗСУ, щоб ми бачили, на основі чого відбирають військовослужбовців, яке оцінювання вони проходили, і потім робили зріз: звідки, скільки військовослужбовців виходить на відновлення, якщо з певної бойової частини виходять на відновлення, але ніхто не направляється, то з'являються питання. Це буде підставою для моніторингу у військах.

Групи контролю бойового стресу будуть використовувати інструмент, на основі якого вони відбиратимуть за чіткими критеріями із застосуванням «цифри».

До нас приїжджали іноземці. які показували шкалу психічного здоров'я, де синій — це норма, зелений — це плюс-мінус норма, жовтий — зверніть увагу. Червоний — це вже до психіатра. 

А оранжевий якраз наш, для цієї програми. Є відповідні інструменти, які мають підсвітити цей стан. Після відновлення військовослужбовець має за шкалою повернутися хоча б у край зеленої зони.

Шкала психічного здоров'я
Фото: Ірина Андрейців
Шкала психічного здоров'я

Коли запустять пілот? Попередньо планували в жовтні-листопаді цього року. 

Поки що ми на етапі підготовки. Зараз вносимо зміни в нормативні документи – це великий шмат роботи. Адже ми створюємо нову систему, якої в Україні ще не було. 

Оскільки зараз є складності, пілот запустять з нового року, не раніше?

Можливо, так, бо є ще питання бюджетування. Але в бюджеті гроші є на це.

Де буде пілот?

Це буде максимально безпечна територія в Україні. Будемо дивитися, які заклади будуть відповідати встановленим вимогам. Якщо вони захочуть за кошти благодійників щось більше зробити, ніж буде у вимогах – додати басейн чи СПА, ми тільки за. 

Як ви будете розуміти, що відновлення спрацювало?

На старті програми психолог робить вхідне оцінювання, потім проміжне і по завершенню вихідне.

Якщо динаміка не матиме покращення, постане питання, що 14 днів відновлення недостатньо і, можливо, потрібно скерувати військовослужбовця кудись у спеціалізований медзаклад. 

На вхідному оцінюванні також може бути визначено, що потрібен уже не психолог, потрібні більш спеціалізовані заклади.

Військовослужбовець ЗСУ.
Фото: Генштаб
Військовослужбовець ЗСУ.

А може виявитися, що великий відсоток військових, які не були на відновленні стільки часу, потребуватимуть продовження такої реабілітації або скерування на більш спеціалізовану допомогу?

Є такий ризик.

Якщо пілот спрацює, як потім почне система розгортатися?

Хотілося б, щоб кожен військовослужбовець мав таке психологічне забезпечення мінімум раз на рік. 

Коли пілот запустять, скільки місяців дивитиметеся, поки побачите, що воно ОК і можна масштабувати?

Хотілося б сказати три, але це буде непоказово, бо є досвід у розбудові системи охорони здоров'я. Там показовими були 6 місяців.

Тобто масштабування почнеться не раніше ніж улітку 2025 року, якщо з пілотом усе буде гаразд, він спрацює?

Поки що плануємо так.

***

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення». Усе про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.

Ірина АндрейцівІрина Андрейців, редакторка відділу «Здоровʼя»
Генеральним партнером розділу «Здоров'я» є медична мережа «Добробут». Компанія розділяє цінності LB.ua щодо якісної медичної допомоги, та не втручається у редакційну політику LB.ua. Усі матеріали розділу є незалежними та створеними відповідно до професійних стандартів.