ГоловнаКультура

Лабораторія Musica Sacra Ukraina: партесний вимір. Онлайн-презентація хорового українського бароко

Open Opera Ukraine за підтримки Українського культурного фонду продовжує започаткований минулого року масштабний проєкт дослідження одного із малознаних скарбів української професійної музики доби бароко – партесного співу. 24 вересня відбудеться онлайн-презентація результатів праці та безпосередньої взаємодії науковців та співаків-виконавців - аудіодиска із записами партесних концертів XVII-XVIII століття. 

"Лабораторія Musica sacra Ukraina: партесний вимір" Open Opera Ukraine цілісно досліджує одну із найбільш вагомих, самобутніх та маловивчених частин української музичної історії – багатоголосний (партесний) український спів XVII- XVIII століття. Саме даний період позначив радикальні зміни у музичній царині: традиційний для церковної практики одноголосний спів було замінено на багатоголосся. 

Перетин західних тенденцій та локальна традиція утворили в партесній музиці дивовижний синтез, який дозволяє говорити про феномен українського музичного бароко.

Фото: moderato.in.ua

Новостворений реліз включає 13 композицій: десять творів Миколи Дилецького, що прозвучали торік на концерті у соборі Софії Київської, і три розшифрованих 12-голосних концерти невідомих авторів. 

Анонімні твори будуть презентовані вперше за партитурами, які підготувала на основі рукописів з Київської колекції науковий консультант проекту, музикознавиця Євгенія Ігнатенко. Також вперше їх виконають співаки Open Opera Ukraine під орудою Наталії Хмілевської. 

Слухачі матимуть можливість прослідкувати за панорамою розвитку жанру українського партесного концерту – від чотириголосних концертів Миколи Дилецького останньої третини XVII століття до дванадцятиголосних творів невідомих авторів першої половини XVIII століття.

У презентації візьмуть участь музикознавці та виконавці, мистецтвознавці, фахівці у галузі українського бароко. Автори проекту розкажуть про усі етапи його підготовки, включно із епізодами запису аудіо в Кирилівській церкві, покажуть унікальні джерельні документи. 

Втілення розгорнутої програми цьогорічної партесної лабораторії (розшифровка, зведення в партитуру та наукове опрацювання рукописних поголосників, запис і тиражування диску, створення інтернет-сайту для поширення результатів досліджень) стало можливим завдяки підтримці Українського культурного фонду. Партнери проєкту – музей "Кирилівська церква" Національного заповідника "Софія Київська", Інститут рукопису Національної бібліотеки України ім.В.Вернадського.

Високе бароко – пишне, масштабне, афектоване, віртуозне, – це не лише про західноєвропейську музику, а й про українське мистецтво композиторів та співаків, котрі на власному ґрунті творили суголосно з найактуальнішими тенденціями та найрозвиненішими техніками композиторського письма того часу.

Подія на Facebook – https://www.facebook.com/events/582641919106440/ За додатковою інформацією звертатись за телефонами +380 97 984 61 25, +380 99 630 74 46 чи на скриньку pr@openopera.com.ua.

Докладну інформацію можнаь дізнатися тут: https://www.openopera.com.ua та тут https://www.facebook.com/OpenOperaUkraine/

Open Opera Ukraine – незалежна платформа, діяльність якої спрямована на формування нових підходів в сприйнятті широкою аудиторією оперного мистецтва та академічної музики. Шляхи досягнення мети – створення нових сучасних постановок, розвиток аудиторії і професійна допомога молодим талантам. 

Особливий акцент Open Opera Ukraine ставить на музиці бароко, а також на автентичній виконавській практиці, що належить до цього музичного пласту. Серед проектів, реалізованих Open Opera Ukraine, – постановка опери "Дідона та Еней" Генрі Перселла (10 показів у шести містах України), опери "Ацис і Галатея" Г.Ф.Генделя, ініціювання проєкту дослідження та презентації українських партесних концертів "Musica sacra Ukraina: партесний вимір". 

Open Opera Ukraine здійснює освітню та концертну діяльність у співпраці з такими знаними в Україні та за кордоном музикантами, як Емма Кіркбі, Ілля Король, Йорґ Халубек, Ольга Пасічник, Юрій Міненко та ін., є організатором барокового аматорського хору Б.А.Х. 

Український культурний фонд – державна установа, створена у 2017 році, на підставі відповідного Закону України, з метою сприяння розвитку національної культури та мистецтва в державі, забезпечення сприятливих умов для розвитку інтелектуального та духовного потенціалу особистості і суспільства, широкого доступу громадян до національного культурного надбання, підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір.

Діяльність фонду, згідно чинного законодавства, спрямовується та координується Міністерством культури України. Підтримка проектів Українським культурним фондом здійснюється на конкурсних засадах.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram