ГоловнаКультура

Сергій Жадан. Слова, якими можна все пояснити

Сьогодні свій день народження святкує Сергій Жадан – без перебільшення, один із найголовніших українських письменників сьогодні. Святкування відбудеться в форматі творчого вечора – в київському Жовтневому палаці, де зберуться всі друзі поета, де можна буде почути його твори і відчути пульс його текстів, за якими звіряють свої відчуття та рефлексії українці.

LB.ua вітає Сергія із днем народження і розповідає більше про подію та пропонує підготуватись до вечора музикою на вірші поета.

Фото: facebook/Cергій Жадан

Сергію Жадану – 45 років, на його рахунку – п’ять романів, 11 поетичних збірок, оповідання, переклади поезії Пауля Целана та музика гуртів “Жадан і Собаки” і “Лінія Маннергейма”. Сергій – виключення із правил: він – усюди, але він не нав’язує своєї позиції, не пропагує і не проповідує. Він просто залишається людиною і громадянином – і при тому талановитим і важливим для української культури автором. 

Народився у Старобільську, де знімали екранізацію його культового роману “Ворошиловград”. “Дике поле”, дебютна стрічка Ярослав Лодигіна, яка вийшла в прокат минулого року, з-поміж безлічі акцентів роману обрала своєю головною темою “Захищай своє”, що стало свого роду лозунгом для України після Майдану. Лодигін, до речі, став режисером дійства, яке відбудеться 23 серпня у Жовтневому.

Наразі в нетрях української кіноіндустрії готується екранізація роману “Інтернат”, який вийшов друком 2017 року.

На вечорі у Жовтневому читатимуть поезії Жадана: не лише сам автор, але й запрошені гості – акторки Ада Роговцева, Ірма Вітовська, Лариса Руснак, Катерина Степанкова та Тетяна Міхіна. 

Музику до творчого вечора написав Олег Каданов, учасник культового гурту “Оркестр Че”, а також “Мантри Керуака” та “Лінія Маннергейма”. 

Загалом у програмі – більше 50 віршів Сергія, написаних в різні роки. 

В очікуванні концерту пропонуємо послухати музику, створену українськими музикантами за віршами Жадана.

Один із найвідоміших віршів Сергія – “Візьми все найважливіше”, написаний в 2014-му році – поклав на музику кабаре-гурт Dakh Daughters.

На вірш “Переваги окупаційного режиму”, написаний в 1998-му, поклав музику культовий “Мертвий півень”: 

“Цей вірш народився, як це дивно не звучить, із любові до Вінграновського. Микола Степанович загалом для мене загалом багато важить. Хоч його нібито й немає в текстах, він там усе одно незримо присутній. Своєю алогічністю й аномальністю, вмінням робити предметною саму мову, себто писати ні про що так, щоби сенс проступав із самого звучання, щоби поезія робилася з простого несподіваного переставляння слів місцями”, – пише сам Жадан. 

 

Вірш “Пластунка N” 1997 року написання на музику поклав Тарас Чубай

Олег Каданов, який, як ми вже писали, пише музику до концерту, зробив пісню із вірша Жадана 1992 року “Будда”:

“Оркестр Че” також має пісні на вірш Сергія – “Жити значить померти” 2003 року:

Кліп гурту "Лінія Маннергейма" на вірш "Наша єресь тримається на вірі" 2018 року:

Кліп гурту "Жадан і Собаки" із Юрієм Гуржи на вірш 2017 року "Танцюй, тесле":

Як LB.ua недавно писав, зараз триває ще один проект, пов’язаний із текстами Сергія та музикою: монтується фільм-концерт проекту “Розділові”, де участь також беруть Ольга Михайлюк, Олексій Ворсоба (Білорусь), Томека Сікора (Польща) та Сергій Пілявець. 

Фільм знімали 11 українських операторів, а сам проект, який триває вже більше п’яти років, завершиться виходом цього фільму – якщо його організатори не вирішать переродити його в іншу форму.

Про “Розділові” в Алчевську можна подивитись документальний фільм Вадима Ількова

І послухати: 

PS. Інтерв'ю Сергія Жадана шеф-редакторці LB.ua Соні Кошкіній:

Початок творчого вечора Сергія Жадана "Цитатник" – о 19:00, буде тривати зйомка для завтрашньої трансляції концерту на телеканалі UA: Культура. Квитки і деталі – за посиланням.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram