Президент Володимир Зеленський у жовтні 2022 року підписав указ Ради національної безпеки і оборони України про зупинення будь-яких переговорів з РФ, щоб зупинити сепаратизм в Україні.
Про це він розповів під час пресконференції з президентом Молдови Майєю Санду, передає "Інтерфакс-Україна".
"У нас було рішення РНБО щодо того, чи можемо ми розмовляти з Росією чи ні. Я підписав цей указ, тому що Путін почав дуже швидко будувати велику кількість різних каналів разом із сепаратистами та представниками інших держав щодо впливу на Україну, на нашу незалежність. Було багато переговорних процесів, багато тіньових переговорних коридорів. Я це швидко зупинив. Просто зупинив сепаратизм у нашій державі. Я заборонив будь-кому, будь-яким політичним діячам в Україні проводити ті чи інші переговори з російською стороною, з прихильниками Путіна упродовж війни. Це було, коли їхні війська були тут, у київському регіоні", - сказав Зеленський.
Президент зазначив, що у той час росіяни намагалися тиснути "через багато різних коридорів", зокрема -через наш депутатський корпус, і депутатський корпус наших європейських колег, і Сполучені Штати тощо.
"Було багато різних перемовних майданчиків. Я зрозумів, що ми і наші відповідні органи не можуть це контролювати", - додав він.
Президент наголосив, що прийняв абсолютно справедливе рішення.
"Я – президент України, я лідер тих чи інших перемовин. Всім іншим я це заборонив. Путіну це, звісно не подобалося, бо каналів у нього було багато. Є канали, про які всі знають, тому що відповідні люди були заарештовані, а потім ми їх обміняли на наших військових, а також вони використовували інші канали, навіть у деяких наших інституціях, про що я поки не готовий публічно говорити", - розповів Зеленський.
- З весни 2022 Україна і Росія не проводили переговорів щодо врегулювання війни. Допоки тривали переговорні раунди, Росія не припиняла чинити звірства і атакувати українські населені пункти. Останній раунд переговорів відбувся 15 квітня 2022 року, уже після відходу російських військ з Київщини та фіксації воєнних злочинів, скоєних окупантами. У проєкті, який обговорювали сторони, йшлося про те, що Україна має стати “постійно нейтральною державою, яка не братиме участі у військових блоках”, проте може вступити в ЄС. Крим та окуповані території Донецької та Луганської областей мали залишитися під фактичним контролем Росії. Країнами-гарантами мали б стати Велика Британія, Китай, Росія, США та Франція.
- 4 жовтня 2022 року Зеленський увів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 вересня "Щодо дій України у відповідь на спробу РФ анексувати території нашої держави, з метою гарантування безпеки євроатлантичного простору, України та відновлення її територіальної цілісності". У рішенні РНБО констатується неможливість проведення переговорів із президентом РФ Путіним.
- У лютому 2024 року українська влада заговорила про можливість перемовин із росіянами, кажучи, що перемовини ці можливі тільки на умовах України, викладених в так званій Формулі миру.