Національне управління з аеронавтики і дослідження космічного простору США (НАСА) опублікувало першу повнокольорову фотографію нашого Всесвіту, зроблену космічним телескопом "Джеймс Вебб".
На ній зображено масивне скупчення галактик SMACS 0723, але знімок унікальний також й тому, що на ньому можна розглянути те, що розташоване з іншого боку від скупчення, тобто за ним, пише BBC.
Під час прямого ефіру з Білого дому фото продемонстрували особисто президент США Джо Байден та адміністратор НАСА Білл Нельсон.
Показаний Байденом знімок – лише одна зі зроблених телескопом фотографій. Інші оброблені зображення публіці офіційно представлять у вівторок, у прямому ефірі з Центру космічних польотів Годдарда під Вашингтоном.
Як уточнюється на сайті NASA, знімки, що демонструють “усю міць” інфрачервоної обсерваторії "Джеймс Вебб", викладатимуть у мережу один за одним протягом двох годин, роз'яснюючи паралельно яке значення для науки має кожна фотографія.
“Знімок, що опублікували першим, унікальний тим, що на ньому зазняли те, здавалося б, є неможливим. Скупчення галактик SMACS 0723 має таку неймовірну масу, що його гравітація спотворює світло зірок, розташованих за ним, змушуючи їх огинати масивний об'єкт і даючи таким чином можливість побачити те, що приховано на іншому боці (і що б бачити ми не повинні були)”, – зазначає видання.
Цей ефект, відомий фізикам як “гравітаційне лінзування”, є одним із наслідків загальної теорії відносності Ейнштейна, який передбачили ще у 1912-му. Виявити гравітаційну лінзу експериментально вченим вдалося лише у 1979 році.
Як очікується на нових знімаках покажуть такі об’єкти:
- туманність Кіля – одну з найбільших і найяскравіших на зоряному небі, в однойменному південному сузір'ї (Кіль),
- WASP-96 b – гігантську екзопланету з періодом обертання 3,4 земних дні,
- туманність Південне кільце – хмару газу, що розширюється, яка утворилася навколо вмираючої зірки, діаметром майже 0,5 світлового року,
- Квінтет Стефана – компактну групу галактик у сузір'ї Пегаса (їх п'ять – звідси й назва), першу у своєму роді, відкриту астрономами ще 1787 року.
🎯 Target(s) acquired!
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) July 8, 2022
The targets of Webb’s first images have been announced: https://t.co/6BNlHANxTd
✨ SMACS 0723
✨ WASP-96b
✨ Southern Ring Nebula
✨ Stephan’s Quintet
✨ Carina Nebula
Tune in July 12 as we reveal Webb’s first images & #UnfoldTheUniverse. pic.twitter.com/TLP2LenkPF
“Космічний телескоп Джеймса Вебба є головною у світі обсерваторією космічної науки. Вебб розгадає таємниці в нашій Сонячній системі, загляне в далекі світи навколо інших зірок і дослідить таємничі структури та походження нашого Всесвіту та наше місце в ньому. Webb — це міжнародна програма, яку очолює NASA разом зі своїми партнерами ESA (Європейське космічне агентство) і CSA (Канадське космічне агентство)”, – зазначили у НАСА.
Нагадаємо, перший непілотований політ космічного корабля Orion до Місяця в рамках програми Artemis ("Артеміда") відбудеться у серпні цього року.