ГоловнаСвіт

Німеччина обирає новий парламент, після виборів визначать наступника Меркель (оновлено)

За місця у Бундестазі змагаються 47 партій.

Фото: ЕРА/UPG

Сьогодні, 26 вересня Німеччина обирає новий Бундестаг. Новообрані депутати оберуть канцлера ФРН, який сформує наступний уряд країни.

Нинішній склад німецького парламенту налічує 709 депутатів, що є рекордною кількістю. Визначена законом мінімальна кількість мандатів – 598. Експерти вважають, що після виборів кількість депутатів, скоріш за все, збільшиться.

На виборах мають право голосувати майже 60,4 мільйона громадян Німеччини, з них 2,8 мільйона – вперше. Вибори відбуваються за змішаною системою. За місця у Бундестазі змагаються 47 партій.

Цього дня у федеральній землі Мекленбург-Передня Померанія та в Берліні обирають також нові земельні парламенти, пише "Німецька хвиля".

Згідно з останніми опитуваннями, до німецького парламенту можуть увійти 6 партій: соціал-демократи СДПН, консервативний блок ХДС/ХСС, Зелені, ліберальна Вільна демократична партія, ультраправа Альтернатива для Німеччини і Ліва партія.

Станом на 17 вересня 82% німців не знали, за кого голосуватимуть на виборах.

Кандидатів на посаду канцлера, наступника Ангели Меркель, яка обіймала її 16 років, висунули лише три партії: соціал-демократи, ХДС/ХСС та зелені.

Оновлення 12:16. Попередні результати оголосять уже о 18:00, перевірятимуть бюлетені будуть 4-5 тижнів.

Розрив у рейтингах основних конкурентів – ХДС/ХСС і СДПН становить 1-3 відсотки, пише Укрінформ.

Фото: ЕРА/UPG

63-річний соціал-демократ Олаф Шольц походить з західної Німеччини. За освітою юрист. Був активістом молодіжки соціал-демократів, у 1980-х роках критикував НАТО та домінування великого бізнесу у ФРН, повідомляє bbc.com.

Шольц був одним з найближчих соратників канцлера Герхарда Шрьодера, два роки обіймав посаду генсека СДПН. У 2003 році за нудні виступи та спокійні манери газета Die Zeit назвала його "Шольцоматом", порівнявши з роботом.

Двічі працював в уряді Меркель, а між цим був бургомістром Гамбурга.

З березня 2018 є міністром фінансів та віцеканцлером в останньому уряді Ангели Меркель.

Олаф Шольц виступає перед ЗМІ після голосування
Фото: ЕРА/UPG
Олаф Шольц виступає перед ЗМІ після голосування

Шольц голосує
Фото: ЕРА/UPG
Шольц голосує

60-річний кандидат ХДС Армін Лашет, як і Олаф Шольц, в політику прийшов у молодості. Походить з західнонімецького міста Ахен. Отримав юридичну освіту, працював журналістом і головним редактором газети.

Був депутатом Бундестагу від ХДС, а також Європарламенту, працював міністром в уряді землі Північний Рейн-Вестфалія, а згодом і очолив його.

У січні 2021 року очолив ХДС на федеральному рівні, перемігши представника консервативного крила Фрідріха Мерца.

Армін Лашет прийшов на виборчу дільницю
Фото: ЕРА/UPG
Армін Лашет прийшов на виборчу дільницю

40-річна Анналена Бербок від зелених – з родини активістів антивоєнного та антиядерного руху, у дитинстві разом з батьками брала участь у демонстраціях. Отримала освіту з політології та міжнародного права в університетах Німеччини та Британії.

2005 року вступила до партії зелених, а у 2013 році вперше стала депутаткою Бундестагу. У 2018 році разом з літературознавцем Робертом Хабеком очолила зелених.

У перегонах з серпня лідирують соціал-демократи. Тоді вони вперше за 15 років обійшли у рейтингах партію Меркель. До цього з невеликим винятком лідирував саме блок ХДС/ХДС.

Фото: ЕРА/UPG

Між кандидатами в канцлери пройшли кілька теледебатів, і кожного разу переможцем був Шольц. На останніх дебатах 19 вересня переможцем його назвали 42% телеглядачів, Лашета – 27%, Бербок – 25%, повідомляє dpa.

Причиною падіння рейтингу ХДС/ХСС часто називають недоречний сміх Лашета під час відвідання постраждалих від повені міст у землі Північний Рейн-Вестфалія у липні цього року. Внаслідок стихійного лиха тоді загинули майже 200 людей, десятки зникли, а збитки сягнули 5,5 млрд євро. Під час візиту відеокамери зафільмували, як Лашет щось жваво обговорював з іншими політиками і реготав, поки президент Штайнмайєр розповідав журналістам про жертв. Хоча Лашет 17 липня висловив жаль з приводу інциденту у Twitter, ця ситуація вплинула на рейтинг ХДС.

Фото: ЕРА/UPG

Фото: ЕРА/UPG

Рейтинг соціал-демократів пішов угору також через те, що Олаф Шольц пропонує стабільність і є "продовженням" Ангели Меркель, хай з трохи іншим світоглядом та соціальною політикою.

Соціал-демократам також допомогли заяви кандидатки зелених Анналени Бербок, яка закликала підвищити ціни на бензин і обмежити короткі авіарейси, щоби зменшити викиди.

Нагадаємо, очільник Бундестагу Вольфґанґ Шойбле вважає, що подальше розширення складу німецького парламенту може поставити під загрозу його працездатність.

Наталка ЛотоцькаНаталка Лотоцька, редакторка новин
Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram