ГоловнаСпорт

Збірна України з шахів стартує на Олімпіаді: склад і шанси на перемогу

11 вересня в Будапешті розпочалися шахові олімпіади серед чоловіків і жінок. У чоловіків беруть участь 197 команд, у жінок — 184. У чоловіків і жінок по чотири основні гравці й по одному запасному. 

Збірна України з шахів стартує на Олімпіаді: склад і шанси на перемогу
Василь Іванчук під час шахової партії.
Фото: European Chess Union

Головний показник для визначення місць — сума командних очок, додатковий показник — так званий коефіцієнт Бергера. Потім кількість індивідуальних очок, сума матчевих очок суперників, крім найслабшого. 

Норвезький шахіст Магнус Карлсен під час шахової партії.
Фото: FIDE
Норвезький шахіст Магнус Карлсен під час шахової партії.

Змагання складатимуться з 11 турів за швейцарською системою. Контроль часу: півтори години на 40 ходів і пів години до кінця партії з додаванням 30 секунд, починаючи з першого ходу. Серед фаворитів у чоловіків — збірні США (Фабіано Каруана, Веслі Со, Леньєр Домінгес і Левон Аронян), Індії (Сантош Відіт, Рамешбабу Прагнанандха, Домараджі Гукеш, Арджун Ерігайсі), Китаю (Вей І, Дінь Ліжень, Ю Яньчжі), Узбекистану (Нодірбек Абддусаторов, Ноддірбек Якуббоєв, Явохір Сіндаров), Нідерландів (Аніш Гірі, Йорден Ван Форест).

Також сильні команди Норвегії (на чолі з Магнусом Карлсеном), Німеччини (яких очолює Вінсент Кеймер), Англії (лідер Микита Витюгов), Угорщини (куди повернувся Ріхард Раппорт), Польщі (Єжи Дуда), Франції за яку виступають Максим Ваш'є-Лаграв та Етьєнн Бакро). 

Український шахіст Василь Іванчук під час гри.
Фото: Maria Emelianova/Chess.com
Український шахіст Василь Іванчук під час гри.

І, нарешті, збірна України. Склад нашої команди: Андрій Волокитін (2660), Василь Іванчук (2635), ексчемпіон світу Руслан Пономарьов (2654), Антон Коробов (2650) і Володимир Онищук (2610). Чого можна чекати від нашої збірної?

Усього чого завгодно. Такі шахісти, як Пономарьов й Іванчук, здатні на все. Щодо Руслана, то він цього року явно підвищив рівень гри, як наслідок, зросли й результати. Василь не демонструє таких творчих досягнень, які колись дали змогу цілком серйозно називати його генієм. Проте львів’янин завжди з натхненням грає за збірну. І це його шанс повернутися до шахової еліти. 

Антон Коробов демонструє часом чудову гру, але виступає дуже нерівно. Причому від початку року, коли він боровся за перше місце на знаменитому турнірі В у нідерландському Вейк-ан-Зеє. Він мав кілька абсолютно виграшних позицій, але не реалізував їх. На останньому турнірі в Німеччині Коробов зміг посісти друге місце й довів, що в чудовій формі. Оскільки Антон виступає на четвертій шахівниці, він цілком може стати забійником команди.

А очолить наших гравців Волокитін. Андрій щойно зіграв у сильному турнірі в Поляниці-Здруй. Після двох стартових нічиїх він несподівано зазнав чотирьох поразок поспіль. Але зібрався і здобув дві перемоги. Словом, львів’янин виступив хоч і не дуже вдало, проте турнір не провалив. Сподіватимемося, що він утримає свою шахівницю.

Андрій Волокитін під час шахової партії.
Фото: Федерація шахів України
Андрій Волокитін під час шахової партії.

А головним козирем збірної України, на нашу думку, буде її капітан Олександр Белявський. Це, без сумніву, один з кращих тренерів світу. Тонкий психолог і глибокий знавець шахів. Він має всі шанси привести нашу команду (у якої 15-й рейтинг) навіть до медалей.

Щодо його колег-капітанів. Передусім привертає увагу Володимир Крамник. Він тренуватиме узбецьких шахістів. Якщо врахувати, що ці молоді хлопці сенсаційно стали чемпіонами на попередній Олімпіаді, то нині їхні шанси теж досить високі.

Жіноча збірна України: без сестер Музичук

Жіноча шахова олімпіада за складом учасниць є не такою сильною, як чоловіча. Багато команд виступлять без лідерок. Найбільше вражає збірна Китаю. У них не гратиме четвірка кращих: чемпіонка світу Цзю Веньцзю, претендентка на корону Тань Чжуньї, колишня претендентка Лей Тінцзе, а також найсильніша за рейтингом Хоу Іфань. Очевидно, що проти такої команди ніхто нічого не вдіяв би. І як сталося, що в такій країні, як Китай, четверо кращих не виступатимуть на Олімпіаді? Якщо чесно, то це загадка. Отже, хто буде боротися за перемогу?

Насамперед збірна Індії (Харіка Дронвалі, Вайшалі Рамешбабу). Утім і в цієї країни є втрати. Відсутність Хампі Конеру позначиться на рейтинг-фаворитах. Далі йдуть грузинки (Ніно Дзагнідзе, Лейла Джавахашвілі, Ніно Баціашвілі). Капітаном у них, до слова, знаний український гросмейстер Володимир Тукмаков. Потім польські шахістки (Аліна Кашлінська, Моніка Сочко, Олександра Мальцевська). Усе ж таки четвертими є китаянки. Їх теж у жодному разі не можна недооцінювати.

Марія Музичук грає в шахи на турнірі.
Фото: FIDE
Марія Музичук грає в шахи на турнірі.

І, нарешті, п’ятими за рейтингом є українки. Наші втрати трохи менші, ніж китайські, проте теж досить відчутні. На змагання не поїхали сестри Музичук. Давно відомо, що в них конфлікт з Федерацією шахів України. Хто б не мав слушність, але дуже прикро, що сторони не дійшли згоди. Уявімо, що вони зіграли б… Тоді наша збірна була б серед головних претендентів на перемогу.

А так маємо те, що маємо. Лідером збірної є Юлія Осьмак (2471). Минулого року вона народила дочку, а тепер знову повернулася до справ. Потім іде ексчемпіонка світу Анна Ушеніна (2417). На третій шахівниці — віцечемпіонка Європи Наталія Букса (2389). Саме вона може стати головним постачальником очок для збірної. Дуже досвідчена Інна Гапоненко (2324) гратиме слідом. А запасною є Євгенія Долуханова (2304).

Наталія Букса під час змагань.
Фото: FIDE
Наталія Букса під час змагань.

Як і в чоловіків, вважаємо головною постаттю збірної капітана Михайла Бродського. Він біля керма з 2011 року. Досвідчений і спокійний, упевненою рукою веде свій колектив. На останній Олімпіаді наші посіли перше місце. Цього року на це розраховувати важко, а от за медалі поборотися можна.  

Усе вирішиться за шахівницями. Уважно стежимо за подіями…

Петро Марусенко, Міжнародний майстер з шахів
Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram