В Україні створюють інформаційну систему з питань поводження з полоненими, в яку включать інформацію про оборонців України, які перебувають у полоні держави-агресора, цивільних полонених та зниклих безвісти. Кабінет Міністрів ухвалив відповідну Постанову.
"Документ унормовує функціонування Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими та електронну взаємодію між зацікавленими органами державної влади", – йдеться у повідомленні Міноборони.
Зокрема, до бази даних інформаційної системи включать інформацію про:
- оборонців України, які перебувають у полоні держави-агресора
- цивільних осіб, позбавлених особистої свободи внаслідок збройної агресії
- осіб, зниклих безвісти у зв’язку зі збройним конфліктом, воєнними діями, тимчасовою окупацією частини території України
Також удосконалять роботу Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими. Зокрема, унормовують діяльність громадських приймалень Координаційного штабу та надають права щодо функціонування відповідних регіональних центрів.
Зазначається, що відтепер Координаційний штаб отримує повноваження щодо репатріації тіл (останків) оборонців та розширюються можливості щодо повернення з полону цивільних осіб, позбавлених особистої свободи внаслідок збройної агресії.
- Наприкінці січня 2024 року повідомляли про понад 8 тисяч українців, цивільних та військових, які досі перебувають у російському полоні. У межах обмінів між Україною та РФ додому повернули 2681 українського військового і 147 цивільних.
- Стан здоров’я тих, хто повернувся з російського полону, досить поганий. Більшість з них потребує реабілітації, вони мають хронічні захворювання, які потребують медичної допомоги. Понад 90% тих, хто повернувся, стверджують, що зазнали катувань.
- Росія використовує українських військовополонених для провокації протестів усередині України. Бійців змушують телефонувати родичам і закликати їх "виходити на вулиці".
- Тим часом в Україні планують створити третій табір для утримання російських військовополонених.