Міністерство соціальної політики просить в уряду дозвіл закупити на 1,23 млрд гривень без тендерних конкурентних торгів так звані бебі-бокси, які видають при народженні малюків батькам. Про це йдеться в розслідуванні "Наші гроші".
У затягуванні тендера міністерство звинувачує закупівельну організацію "Професійні закупівлі" (далі – "ПЗ"), хоча, за даними журналістів, саме Мінсоцполітики затягнуло початок процедури.
"ПЗ" проводить для Мінсоцполітики тендер на закупівлю бебі-боксів. 29 травня перший заступник голови Мінсоцполітики Євген Котик подав до Кабміну проєкт постанови, згідно із яким відомство хоче самостійно провести закупівлю без тендеру. У пояснювальній записці говориться, що "Профзакупівлі" повинні були почати процедуру ще 28 лютого, але на 29 травня тендеру не провели.
Водночас, Мінсоцполітики саме затягнуло початок процедури закупівлі. Кабмін делегував "ПЗ" проведення цієї закупівлі 3 березня. Мінсоцполітики уклало з ними договір на передачу закупівлі 11 березня, а всю інформацію, без якої неможливо оголосити тендер, надало через місяць – 10 квітня", – йдеться в розслідуванні.
"Профзакупівлі" оголосили тендер через два робочих дні після отримання цих даних – 14 квітня. Організація на той момент провела три зустрічі з представниками ринку – у січні, березні та квітні – для уточнення технічних характеристик товарів і логістики, розробила тендерну документацію і провела її обговорення з експертами.
На час оголошення тендера "бебі-бокси" закінчилися в Рівненській, Тернопільській, Запорізькій і Закарпатській областях. Раніше їх за бюджетні кошти закуповувало для України Управління ООН з обслуговування проєктів (ЮНОПС).
За результатами тендеру договір може бути підписаний приблизно в другій половині липня. Якщо в переможця не буде готового товару, то термін збільшиться ще на місяць.
Колишня держуповноважена Антимонопольного комітету України, співзасновниця "Ліги антитрасту" Агія Загребельська повідомила, що ймовірність оскарження і скасування переговорної процедури в АМКУ близька до 100%.
За результатами переговорної процедури договір можна підписати 21 червня. Але цю процедуру неможливо аргументувати терміновою необхідністю у зв'язку з надзвичайною ситуацією, тому її можна оскаржити.
"А значить, якщо переговорну процедуру почнуть на цьому тижні, то через місяць після рішення Антимонопольного комітету може виникнути необхідність починати все спочатку. І батьки малюків отримають бокси не влітку, а в кращому випадку взимку", – пояснила вона.
Загребельська також зазначила, що це дає можливість за рішенням Кабміну без конкуренції проводити будь-яку закупівлю за бюджетні кошти.
"Замовник на власний суб'єктивний розгляд без правил і порядків вибиратиме, у кого купувати товар на гігантські суми. І ціну боксу визначатиме не конкуренція, а домовленості між учасником і замовником", – додала вона.
5 червня "Професійні закупівлі" допустили до тендеру чотири з 13 компаній, які подавали заявку на участь – ТК "Домашній текстиль", "Виробнича організація "Харків", "Трикотажна фабрика "Роза" й "МІК". Решту, у тому числі і "Скай Трейд Україна", яка через ЮНОПС поставляла останню партію бебі-боксів, відхилили через невідповідність вимогам.
"Скай Трейд Україна" оскаржила відхилення в АМКУ, чим призупинила процедуру. "Професійні закупівлі" подали скаргу в АМКУ, заявивши, що в компаній "Квант Лімітед", "Фін Платинум Компані", "Роялті Органік", "Медсі", "Експо Трейд Інком" і "Уртус" може бути змова. На думку експертів, їхні тендерні пропозиції схожі й могли готуватися скоординовано.
Нагадаємо, що батьки новонароджених отримують "бебі-бокси" з вересня 2018 року. Вони містять 25 речей, необхідних малюкам і мамам відразу після народження. Загальна вартість боксу повинна становити до 5000 гривень.