Представники Національної служби здоров'я і медики в п'ятницю провели брифінг, на якому пояснили, чому не можна відкладати медичну реформу.
"Є закон про державні фінансові гарантії і закон про бюджет, згідно з якими 1 квітня стартує другий етап реформи. В умовах пандемії і надзвичайних ситуацій реформа дозволить скерувати гроші туди, де вони знадобляться, тому що гроші будуть іти за пацієнтом", - сказала в.о. голови служби Оксана Мовчан.
За її словами, заявки на підписання контрактів подали 1700 установ спеціалізованої медичної допомоги і 24 центри надання екстреної допомоги.
"Контракти дозволяють нам у режимі онлайн аналізувати ситуацію в регіонах і в медустановах, на підставі цієї ситуації Кабмін зможе оперативно приймати управлінські рішення. Без цього на нас чекають жертви і марнотратство", - вважає вона.
Вона також зазначила, що НСЗУ повністю готова до реалізації реформи і вкладається у графік.
Мовчан також зазначила, що жодної іншої системи фінансування з 1 квітня не передбачено, тому її скасування або перенесення матиме наслідки, які важко уявити.
Головний лікар Вознесенської центральної районної лікарні Володимир Красьоха сказав, що лікарні готові до реформи і саме зараз - ідеальний момент, щоб упровадити заплановане.
"Чотири роки тому ми були звичайною районною лікарнею. І за чотири роки ми перетворилися на багатопрофільну лікарню, яка обслуговує п'ять сусідніх районів. У нас є ангіограф, у нас є експертні апарати ШДЛ, найсучасніші УЗД, ендоскопічна стійка, при лікарні також є оснащена машина екстреної допомоги, яку ми використовуємо для випадків, коли немає можливості викликати санавіацію, але потрібно дуже швидко транспортувати хворого. До нас їздять породіллі із сусідніх районів. І наш персонал дуже чекає, що їхня праця буде фінансово винагороджена, коли з 1 квітня гроші підуть за пацієнтом - підуть у нашу лікарню. Якщо цього не станеться, вони будуть дуже розчаровані. Я хотів би, щоб люди, які приймають зараз рішення про скасування чи перенесення реформи, подивилися у вічі нашим лікарям і медсестрам. Планували, що згодом підвищимо їм зарплати у 2-2,5 рази", - сказав він.
"Для нас ця реформа - шанс жити краще. А для корупціонерів і невдах, навпаки, шанс жити гірше, тому вони і протестують проти реформи", - зазначив Красьоха.
"Лікарі чекають, що вони будуть отримувати білу зарплату. Нормальну зарплату. Якщо цього не станеться, вони поїдуть за кордон", - зі свого боку сказав Михайло Тончев, завідувач нейрохірургічним відділенням Полтавської обласної лікарні ім. Скліфосовського.
Нагадаємо, медична реформа, що почалася у квітні 2018 року, поки що торкнулася тільки первинної медичної допомоги (терапевти, сімейні лікарі, педіатри). З 2020 року системні зміни повинні розпочатися на рівні поліклінік і лікарень по всій країні.
З 1 квітня, відповідно до закону про державні фінансові гарантії медичного обслуговування, всі види медичних послуг повинна оплачувати Національна служба здоров'я України. Пацієнт зможе вільно обирати лікаря і заклади, отримувати послугу, за яку платитиме Нацслужби здоров'я.
За місяць до цього президент Володимир Зеленський несподівано оголосив про створення "колегії видатних лікарів", яка буде аналізувати медичну реформу. До неї увійшли, зокрема, директор Інституту серця Борис Тодуров, директор Інституту трансплантології Олександр Усенко, ексміністр охорони здоров'я України, кардіохірург і новий міністр охорони здоров'я Ілля Ємець, лікар-інфекціоніст Ольга Голубовська.
Ця робоча група повинна внести пропозиції подальшого реформування вітчизняної медицини: фінансування, вдосконалення системи підготовки та безперервного професійного розвитку лікарів, інших медичних працівників, підвищення рівня їх заробітної плати, наукового супроводу системи охорони здоров'я.
Перед вступом на посаду Зеленський безсторонньо відгукувався про медичну реформу (на дебатах з Петром Порошенком він дозволив собі вислів "яка це нафіг реформа"), тому після створення колегії деякі спостерігачі заявили про те, що зміни готуються згортати.