Світ кінця ХІХ століття був заточений під єдину та безальтернативну його господарку – Англію. Франція давно перетворилася на її молодшого союзника; Петербург вів «Велику гру», але Британській Індії нічого не загрожувало. Решта держав навіть і помислити не могли кинути виклик Володарці морів.
Ситуація змінилася у 1870-х роках із піднесенням Пруссії та перетворенням її на Німецьку імперію. Спочатку Берлін завдав катастрофічної поразки Парижу у 1871 році, а згодом націлився і на Лондон. При цьому запізнившись до колоніального розподілу світу, Німеччина вимагала своєї «справедливої» частки, навіть якщо б довелося відбирати її у інших колонізаторів.
![Німецькі солдати по дорозі на фронт на початку Першої світової війни (1914).](https://i.lb.ua/096/06/62ebc981d4c73.jpeg)
Отже, головним рушієм Першої світової став саме конфлікт між висхідною зіркою та старою королевою сцени за право головної ролі – тобто за можливість встановлювати правила міждержавних відносин. Колонії були річчю другорядною, і саме тому Німеччина з Британією не могли розійтися миром – на сцені не буває двох примадонн. Ну і нарешті обидві столиці потрапили до «пастки Фукідіда» – коли страх старого гегемона перед новим претендентом змушує першого вдаватися до превентивних заходів і тим самим провокувати війну.
Як ми знаємо, тоді спроба переділити світ не вдалася, Німеччина зазнала поразки, але й переможці – Англія з Францією – теж серйозно ослабли. І через 20 років нові німецькі еліти спробували переграти попередню війну.
Так, ззовні різниця між Першою та Другою світовими війнами самоочевидна. І за характером (позиційна проти маневреної), і за сторонами (Італія та Японія; зміна ролі СРСР), і зрештою за наслідками. Однак в геополітичних глибинах суть залишалася однаковою – молодий, незадоволений поточним станом речей агресор проти старих переможців. Те, що обидві війни Німеччина ініціювала та вела проти англо-французького союзу – абсолютно не випадково. І ще менш випадково те, що агресор обидві програв. Таким чином, назвати Другу світову війну «переграванням» Першої – не надто погрішити проти істини.
![](https://i.lb.ua/120/06/62eb8b964a3f6.jpeg)
Перша холодна війна (з 1946 до 1991 року) була прямим наслідком Другої світової. Але вважати її за пряме продовження, за Третю – то вже публіцистичне перебільшення, хоч і розповсюджене. В підґрунті холодної війни лежали як подібні, так і цілком відмінні від світових війни механізми, тож її слід розглядати як окремий феномен.
Так, з одного боку ми бачимо все те ж протистояння чинного світового гегемона (США), який набув свою позицію природнім шляхом, мирно заступивши попередника (Британію), та його головного і непримиримого конкурента – СРСР. І обидві наддержави піднялися на руїнах своїх попередників під час Другої світової. Це дві обставини, які споріднюють ту холодну війну зі світовими.
Однак цього разу замість відносно короткого і надзвичайно інтенсивного прямого зіткнення, обидві сторони змагалися на периферії упродовж 45 років. Воєнний потенціал обох сторін був приблизно однаковими, тому фокус боротьби змістився на економічні та ідеологічні сфери. А найголовніше – мова вже не йшла про традиційний переділ світу на користь переможця чи про право встановлювати правила. Тепер ставкою була модель розвитку всього людства – приватна власність, конкуренція та нерівність чи державна монополія, план та зрівнялівка.
І як це нам відомо, радянська модель зазнала краху, а її базова система – власне СРСР – розвалилася. Однак як тепер з’ясувалося, насправді Радянський Союз не зник – він просто зіщулився до «союзної держави Росії та Білорусі» з низкою окупованих росіянами територій.
![Підготовка до святкування Дня перемоги, Москва, 05 травня 2022 р](https://i.lb.ua/018/46/62d7f9a2c8d1e.jpeg)
А найголовніше – базове протиріччя, яке рухало першу холодну війну, нікуди не ділося, тож початок другої був лише питанням часу. Те саме спостерігалося у 1918 році: Німеччина програла, але підґрунтя конфлікту – її прагнення переділити політичну мапу у відповідності до економічної ваги – залишилося. І варто було західним демократіям ослабнути у Великій депресії, як реваншисти-нацисти виявилися тут як тут. У 1945 році переможці вчинили правильно, включивши Німеччину до спільних західних структур не на словах, а на ділі. Територіальний імперіалізм закінчився у всіх, будучи заміненим економічним глобалізмом, тому у німців вже не було підстав для ресентименту. Сьогодні Берлін грає в світі ту роль, на яку заслуговує завдяки своїй економіці, хоча армія німецька викликає лише гіркий сміх.
Натомість базове протиріччя холодної війни 1991 року не було розв’язане остаточно. Короткий час – до осені 1993 року – Росія вважала себе і вважалася на Заході членом світового співтовариства. Авансом Москва отримала участь у G-8 та інші подібні штуки. Однак інтеграція із Заходом виявилася позірною. Невикорінний російський імперіалізм, який дався взнаки ще у 90-х роках в Абхазії, Придністров’ї та Чечні, за 20 років буйно розквітнув, насичений нафтовими доларами. І хай тепер нова Росія не прагнула перебудувати світ, вона все одно пропонувала несумісний з американським глобальний проект.
США що тоді, що тепер пропагували ідею вільного ліберального світу зі стандартизованими демократичними процедурами та повагою до прав людини. Іноді, як-от в Афганістані, це виглядало нісенітно кумедно, але в цілому працювало. Теперішня Росія на противагу висунула модель консервативного неореалізму, за якою світ мав бути поділений на кілька суверенних зон зі своїми правилами, і ніхто не міг втручатися у справи сусіднього гегемона. І хоча ця ідея докорінно суперечила російському комуністичному проекту 30-літньої давності, її підтримали чимало країн.
![На Мюнхенській безпековій конференції у 2007 промова Путіна тривала понад 30 хвилин і згодом була визнана точкою відліку нової холодної війни між колективним Заходом та Росією](https://i.lb.ua/065/48/62ebd8c3ca67e.jpeg)
2007 року, під час Мюнхенської промови Путіна, друга холодна війна була оголошена, і вже наступного року в Грузії світ побачив наслідки. А потім все закрутилося – проковтнувши Грузію, світ отримав Крим з Донбасом, згодом Сирію, а тепер – повномасштабне вторгнення в Україну. І як і під час першої холодної війни, Захід жодного разу не виступив проти Росії зі зброєю в руках. Водночас, як і тоді, Захід інтенсивно підтримує жертв російської агресії та накладає на Москву санкції. Ну, і протистоїть Китаю, само собою.
Отже те, що відбувається сьогодні – не Третя світова, а друга холодна війна.
Це і погана, і хороша новина. Погана тому, що виховані в дусі й логіці першої холодної західні еліти будуть поводитися максимально обережно. Зброю будуть постачати не всю і не зразу, кавалерія не прийде на допомогу українським захисникам Донбасу, а В-52 не розбомблять Червону площу. Хороша ж тому, що Захід буде вести війну на виснаження до кінця російського режиму. І раз реально потужніший та ідеологічно вмотивованіший СРСР не витримав гонки зі США, то теперішня слабка Росія програє цю війну ще швидше.
![](https://i.lb.ua/042/22/62d699ff520c6.jpeg)
Зараз надзвичайно важко сказати, йде лік на місяці чи на роки. Але одне уже очевидно – друга холодна війна завершиться так само, як і перша. Тобто повною поразкою Москви. І як і минулого разу, її імперія сильно втратить у територіях та воєнному потенціалі.
І, сподіваюся, цього разу Захід не допустить повторення попередньої помилки і виключить саму можливість відродження російського імперіалізму, як зробив це 1945-го і не зробив 1991-го.
Адже досвід Німеччини свідчить, що перетворення вчорашнього агресора на пристойну країну є цілком реальним.
Після поразки.