ГоловнаКультура

До 30-річчя Незалежності України у Києві вперше в історії відкриється українсько-американська виставка "За волю України!" Актуально

У виставці беруть участь 20 музеїв, архівів і бібліотек з України та США.

До 30-річчя Незалежності України у Києві вперше в історії відкриється українсько-американська виставка "За волю України!"

З нагоди відзначення 30-річчя Незалежності України Фонд Богдана Губського «Україна – ХХІ століття» (www.ukraine-21century.com) спільно з Національним музеєм історії України у Другій світовій війні (https://www.warmuseum.kiev.ua/)організували масштабну українсько- американську виставку «За волю України!», яка відкриється 20 серпня у Києві (вул. Лаврська, 27) та в якій беруть участь 20 музеїв, архівів і бібліотек з України та США.

Про це повідомляють пресслужби Музею та Фонду.

Ця виставка – видатна подіяв історії україно-американських двосторонніх відносин, коли вперше за 30 років Незалежності України та понад 100-літню історію української діаспори на виставці в Україні візьмуть участь п’ять провідних наукових, музейних та культурно-просвітніх українських інституцій у США: Український Музей та Бібліотека у Стемфорді, Український Національний Музей у Чикаго, Українська Вільна Академія Наук у США, Український Музей у Нью-Йорку, Український історичний та освітній центр, з постійної колекції Музею імені Патріарха Мстислава, Сомерсет у Бавнд-Бруку. У сукупності вони передали на тимчасове експонування в Україну 181 раритет.

Унікальність виставки відзначив генеральний директор Музею-організатора Іван Ковальчук: «Ця виставка не просто розповідає про однострої українського війська доби Визвольних змагань 1917–1921 рр., вона рельєфно передає тяглість національного державотворення, уособлює традиції українського воїнства та біографує яскравих його представників. Зрештою, виставка про єдність українства – у минулому, теперішньому й майбутньому! За Волю України!».

Інший важливий ракурс експозиції розкриває Голова Ради Фонду Богдан Губський: «Виставка – прагнення крізь призму історії уніформи відродженого українського війська початку ХХ ст. засвідчити міцний історичний зв'язок сучасного покоління захисників України з учасниками Визвольних змагань 1917–1921 рр. та шляхом культурної дипломатії розвинути співпрацю з провідними українськими установами США. Окрім того, організатори ставлять за мету музейними засобами вшанувати Збройні Сили України – ключовий гарант державної незалежності, що набуває особливої актуальності в умовах воюючої країни».

На виставці представлені артефакти, які охоплюють  період 1914–1923 рр. Вони висвітлюють історію українського однострою доби Січового Стрілецтва, УНР, ЗУНР, правління гетьмана Павла Скоропадського, Директорії УНР. Більшість експонатів ніколи до цього часу не оприлюднювалися та не були відомі не лише широкому загалу, а й вузькому колу фахівців.

Серед раритетів – однострої, нагороди, прапори, військові відзнаки українських мілітарних формацій періоду Визвольних змагань, зокрема, полковника УСС ерцгерцога Вільгельма Франца Австрійського (Василя Вишиваного), генерала Армії УНР Олександра Загродського, капітан-лейтенанта Святослава Шрамченка.

Видатною пам’яткою є також «Альбом уніформ Української армії і Фльоти за добу визвольної боротьби (1917–1921)», створений у 1937 році геральдиком Миколою Битинським. Це світова прем’єра унікальної мистецької пам’ятки.

Виставка триватиме до 31 травня 2022 року.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram