Сьогодні Туреччина, Румунія та Болгарія розпочали спільні операції з пошуку мін у Чорному морі, щоб підвищити безпеку судноплавства, зокрема експорту українського зерна.
Про це пише Bloomberg.
Ініціатива під керівництвом Анкари є першою великою спільною акцією чорноморських держав після вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року.
Країни підписали угоду про спільну боротьбу з дрейфуючими морськими мінами, які загрожують судноплавству в Чорному морі у січні цього року. Міністр оборони Туреччини Яшар Гюлер тоді заявив, що угода створює спеціальну групу із представників трьох союзників НАТО для боротьби з мінами. Міни становлять небезпеку для портів, комунікаційних мереж і ключової водної інфраструктури.
Росія та Україна є ключовими виробниками зерна, і війна поставила під загрозу безпечне проходження вантажів. Торік Київ запустив власний Чорноморський експортний маршрут після зриву угоди про безпечний коридор, яку підтримали Росія, Туреччина та ООН. Це успішно збільшило експорт і допомогло економіці розвиватися швидше, ніж прогнозувалося, але цей шлях залишається ризикованим.
- З моменту відкриття морського коридору в серпні 2023 року Україна експортувала 37,4 млн тонн аграрної продукції з Одеси, Чорноморська та порту “Південний”, повідомили минулого тижня у Міністерстві інфраструктури України.
- Туреччина, Румунія та Болгарія є членами НАТО. Проте їхні судна перебувають за межами блоку, зокрема, щоб уникнути ескалації напруженості з Росією.