Недіючий російський супутник розпався на орбіті на майже 200 уламків, що змусило шістьох американських астронавтів на Міжнародній космічній станції сховатися приблизно на годину.
Про це пише The Guardian з посиланням на космічні агентства США.
Уламки збільшили масу космічного сміття, яке вже перебуває на орбіті.
Поки що невідомо, що стало причиною поломки російського супутника спостереження Землі “Ресурс-П1”, який Росія оголосила “мертвим” у 2022 році.
Космічне командування США, відстежуючи рій уламків, заявило, що безпосередньої загрози для інших супутників немає. Подія сталася у середу на орбіті поблизу космічної станції, що змусило американських астронавтів на борту сховатися в своєму космічному кораблі приблизно на годину, повідомили у NASA.
Російське космічне агентство “Роскосмос” не визнало публічно подію у своїх соціальних мережах.
Масштабні інциденти події, унаслідок яких утворюється сміття на орбіті, трапляються рідко, але викликають все більше занепокоєння. Космос переповнюється супутниковими мережами, життєво важливими для повсякденного життя на Землі ‒ від широкосмугового Інтернету та зв’язку до основних навігаційних послуг, а також супутників, які більше не використовуються.
Супутник розпався на висоті приблизно 355 км на низькій навколоземній орбіті, популярному регіоні, де працюють тисячі малих і великих супутників.
“Через низьку орбіту цієї хмари уламків, за нашими оцінками, пройдуть тижні або місяці, перш ніж небезпека мине”, ‒ йдеться в заяві компанії LeoLabs.
Приблизно 25 000 уламків розміром понад 10 см у космосі, спричинених вибухами або зіткненнями супутників, викликали занепокоєння щодо перспективи ефекту Кесслера – явища, за якого зіткнення супутників із уламками може створити каскадне поле небезпечнішого сміття та зростають ризики аварій.
Росія викликала різку критику з боку США та інших західних країн у 2021 році, коли вона вразила один зі своїх недіючих супутників на орбіті наземною протисупутниковою ракетою (Асат), запущеною з її ракетного полігону у Плесецьку. Вибух, під час випробування системи зброї перед вторгненням Москви в Україну в 2022 році, утворив тисячі уламків орбітального сміття.
Що відбувається зі старими супутниками
Мертві супутники залишаються на орбіті доти, доки не спустяться в атмосферу Землі і не “загинуть” через багато років. Бажанішим, але не таким частим випадком, є варіант, коли вони летять на “орбіту-цвинтар” приблизно за 36 000 км від Землі, щоб знизити ризик зіткнення з активними супутниками.
У 2021 році Роскосмос зняв з експлуатації “Ресурс-П1” через збої бортового обладнання, оголосивши про це рішення наступного року. Супутник від тоді знижував свою висоту через шари інших активних супутників для можливого повторного входу в атмосферу.