Офіс генерального прокурора поновив розслідування 18 кримінальних проваджень щодо катувань.
Про це інформує пресслужба відомства.
"Європейським судом з прав людини в них було встановлено порушення Україною Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод через непроведення в них ефективного розслідування", - пояснюють у ОГП.
Зазначається, що понад 70 таких справ щодо катувань та інших форм неналежного поводження з 2013 року перебувають на контролі Ради Європи. Зокрема, мова йде про групу справ "Каверзін/Афанасьєв/Бєлоусов".
"Протягом останніх 7 років жодна зі справ цієї групи не була знята Радою Європи з контролю, адже належне розслідування в них так і не було проведене. Лише цього року робота в цьому напрямку зрушила з мертвої точки. По кожному провадженню, в яких ми поновлюємо розслідування, надаються детальні вказівки щодо необхідності проведення конкретних слідчих та процесуальних дій з урахуванням позиції Європейського суду з прав людини", - зазначив заступник генерального прокурора Гюндуз Мамедов.
Наразі прокурорами спеціалізованого підрозділу Офісу з протидії катуванням витребувано з регіональних прокуратур для вивчення 57 проваджень цієї категорії. Перебіг досудового розслідування в кожному з них узято на контроль Офісу генерального прокурора.
Уже у вересні представники Офісу генпрокурора в Страсбурзі звітуватимуть перед Комітетом міністрів Ради Європи щодо цієї групи проваджень.
Справа "Каверзін проти України" стосується засудженого пожиттєво за 13 злочинів (7 з них - убивства) Олександра Каверзіна. У 2017 році Апеляційний суд постановив звільнити його через загрозу життю та здоров'ю через травми, отримані у 2001 році у відділку міліції.
Каверзіну вдалося довести, що він втратив зір унаслідок побиття у відділку. У 2012 році ЄСПЧ постановив виплатити йому 40 тис. євро.
Сергій Афанасьєв у 2005 році був затриманий за підозрою у вбивстві. Його допитували без присутності адвоката, під час допиту чоловік зізнався у вчиненні злочину. Того ж року його визнали винним у вбивстві та призначили покарання у вигляді 10 років позбавлення волі.
У ЄСПЧ Афанаь'єв скаржився через те, що зазнавав жорстокого поводження з боку працівників міліції, що належним чином не розслідували, а також він не мав доступу до захисника під час першого допиту.
У справі "Бєлоусов проти України" заявник також скаржився на катування міліції, незаконний обшук та затримання. Бєлоусов був арештований за підозрою в сексуальному насиллі над двома неповнолітніми. Одна з матерів дівчат, які були постраждалими, відкликала заяву та повідомила, що свідчила проти підозрюваного під тиском міліції.
У відповідь на скарги Бєлоусова про побиття у міліції говорили, що він травмував себе сам.
Нагадаємо, в листопаді 2019-го Європейський суд з прав людини зобов'язав Україну виплатити майже 25 тис. євро двом колишнім в'язням.