ГоловнаПолітика

Зеленський: "Не є секретом, що "Будапешт" не працює. Україні потрібні безпекові гарантії вже зараз"

"Ми самі себе захищаємо, за підтримки партнерів. Але гинуть саме українці". 

Зеленський: "Не є секретом, що "Будапешт" не працює. Україні потрібні безпекові гарантії вже зараз"
Фото: president.gov.ua

Україна пропонує своїм міжнародним партнерам надати їй чіткі та конкретні безпекові гарантії вже зараз. Будапештський меморандум, ухвалений в 1994 році, таких гарантій надати не може.

Про це президент Володимир Зеленський повідомив на брифінгу з польським колегою Анджеєм Дудою і литовським – Гітанасом Науседою.

"Мої друзі (Дуда та Науседа – ред.) багато уваги приділили архітектурі безпеки в світі. Ми абсолютно погоджуємось, що ця архітектура потребує реновації. Хотів би, щоб в цьому комплексі Україну також побачили. Не є секретом, що "Будапешт" не працює. Ми з вами чітко розуміємо, немає ілюзій, що України наразі нема в жодному з безпекових альянсів. Ми самі себе захищаємо, за підтримки партнерів. Але гинуть саме українці. Тому Україні потрібні безпекові гарантії. Чіткі. Конкретні, вже зараз", – підкреслив президень.

Він відзначив, що підтримка партнерів є важливою, особливо з тим фактом, що на кордонах України стоять 150 000 російських військ і є тимчасово окуповані території.

"Я вважаю, що серед цих країн, які надають чіткі гарантії безпеки, повинна бути Росія. Я багато разів пропонував президенту Росії сісти за стіл перемовин і говорити", – зазначив глава держави.

На питання журналістки про те, чи розглядає він можливість введення для росіян візового режиму, Зеленський сказав: "У мене є багато пропозицій від нашої команди щодо кроків і реакцій. Вони повʼязані з наступними кроками РФ".  

Нагадаємо, що під час Мюнхенської безпекової конференції президент Володимир Зеленський оголосив, що зараз Україна скликає консультації країн-гарантів Будапештського меморандуму вчетверте – і востаннє. 

Будапештський меморандум про гарантії безпеки у звʼязку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї – міжнародна угода, укладена 5 грудня 1994 року між Україною, Росією, Великобританією та США про гарантії Україні у зв'язку з набуттям нею неядерного статусу.

В обмін на відмову від ядерного потенціалу країни зобовʼязувались поважати незалежність і кордони України, та, серед іншого, проводити консультації у випадку виникнення ситуації, внаслідок якої постає питання стосовно цих зобов'язань.

Посол Німеччини в Україні Анка Фельдгузен заявила, що Будапештський меморандум, який має гарантувати Україні безпеку, не має юридичних зобовʼязань. Але, на її погляд, західні партнери мають робити все, щоб уникнути війни. 

LB.ua в соцмережах: