США повернули Україні картину художника Михайла Паніна "Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною», яку під час Другої світової війни викрали з Дніпропетровського художнього музею. Про це у фейсбуці повідомляє посольство України в США.
"Це перший результативний випадок співпраці на офіційному державному рівні України і США щодо повернення пам'яток культурної спадщини, незаконно вивезених за кордон", - наголошується на сторінці посольства.
В офіційній церемонії передачі картини брали участь посол України в США Валерій Чалий, керівник офісу ФБР Вашингтона Тім Данхем, прокурор США в окрузі Колумбія Джессі Лью, заступник помічника Державного секретаря США Джордж Кент, а також донька колишніх власників картини Дженні Тінгл.
Валерій Чалий зазначив, що повернення картини в Україну - результат багаторічної спільної роботи і красномовний жест не тільки стратегічного партнерства між Україною та США, але і дружби. Посол також висловив сподівання, що цей факт повернення культурних цінностей сприятиме реалізації багатьох проєктів у майбутньому.
Нагадаємо, в 1962 році картина виявилася в американської пари, яка придбала будинок у місті Ріджфілд у штаті Коннектикут. Колишній власник будинку емігрував у США зі Швейцарії в 1946 році. Нові власники знайшли документи, згідно з якими продавець під час війни служив у швейцарській армії.
У 1986 році емігрант зі Швейцарії помер, а через рік будинок було знову продано. Черговий власник виставив картину Паніна на аукціон. На оголошення звернули увагу в Дніпропетровському художньому музеї і зажадали повернути роботу.
Це не перший випадок повернення культурної спадщини України. Так, у квітні 2019 року Німеччина передала Україні історичний документ - грамоту Петра I, яка була також загублена під час Другої світової війни. Це рукописний пергамент розміром 80 на 58 см у срібно-позолоченій оправі. Після повернення документ доставили в Національний заповідник "Софія Київська".