ГоловнаСвіт

Останній саміт для чотирьох

За змістом ця подія - чистий протокол, остання можливість для перерахованих вище гостей з Брюсселя попозувати для фото, усміхнутися на камери, поцілуватися і потиснути руки.

Фото: Адміністрація президента

21-й саміт Україна-ЄС відбудеться в Києві 8 липня, дата, про яку стало відомо ще 29 березня, коли главою держави був Петро Олексійович Порошенко. Формат заходу - президентський, а тому в Україну до нового глави - Володимира Зеленського - приїдуть два президенти: президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер і президент Європейської Ради Дональд Туск. Візьмуть участь в заході високий представник ЄС з питань зовнішньої політики Федеріка Могеріні і єврокомісар Йоганнес Ган. Це останнє «прощай» Києву європейської четвірки в нинішній якості.

В умовах, коли мандат цього керівництва Європейського Союзу закінчується вже через кілька місяців, а імена кандидатів на ці посади вже відомі, коли в Україні пройдуть дострокові парламентські вибори з подальшим формуванням нового уряду, доцільність проведення цього саміту викликала питання.

Оптимальним варіантом було б перенесення саміту на після виборів в Україні, а ще оптимальніше - на після вступу на посаду нового керівництва ЄС. Але оскільки саміт планувався раніше, то з українського боку було б політично не коректним його скасувати, європейці ж цього робити не захотіли з простої причини - це їх останній саміт.

Тому за змістом ця подія - чистий протокол, остання можливість для перерахованих вище гостей з Брюсселя попозувати для фото, усміхнутися на камери, поцілуватися і потиснути руки.

Фото: EPA/UPG

Дещо оживив подію невеликий ажіотаж в українських колах, пов'язаний з інформацією про те, що саміт під загрозою, мовляв, європейській стороні ні з ким працювати над його підготовкою. Видимість відсутності контактів у Києві створив кадровий вакуум, що з'явився завдяки нездатності українського парламенту звільнити з посади міністра закордонних справ Павла Клімкіна та призначити на цю посаду кандидатуру президента Вадима Пристайка

Не останню роль в поширенні тези «все пропало» зіграла і інформаційна бездіяльність самого Офісу президента - напередодні події до преси треба було вийти і провести брифінг, як це свого часу робив Костянтин Єлісєєв, який відповідав за зовнішню політику в адміністрації Порошенка. Цю практику спілкування з пресою перед заходами такого (і не тільки) рівня необхідно відновити, щоб в майбутньому уникнути появи таких істерик.

А вот европейцы – молодцы. Традиционно позвали на брифинг оф-зе-рекорд и на пальцах рассказали, кто, где, когда и почему. На вопрос же о «бардаке» в каналах коммуникации ну очень высокий европейский дипломат, который непосредственно принимал участие в подготовке саммита, удивленно подняв брови и, округлив глаза, в переводе на украинский сказал: «Шо?» 

Дословно это прозвучало так: «У меня не было ощущений, что есть какие-либо проблемы. Каналы коммуникации были теми же самыми, какими они были и в прошлом. Главный контактным пунктом была украинская миссия в Брюсселе, с которой у нас хорошее и высоко профессиональное сотрудничество. Мы ощущали, что в процессе подготовки у них есть достаточная поддержка из Киева. Много было привлечено из числа тех, кто участвовал в подготовке предыдущих саммитов и в Министерстве иностранных дел и в Офисе президента».

Эту информацию подтвердили непосредственно в украинском МИД – подготовка шла по плану и без истерик.

Прошлись европейцы и по содержанию саммита: выполнение Соглашения об ассоциации, продолжение реформы, реализация Минских договоренностей, деолигархизация, привлечение к ответственности виновных с махинациями Приват банка, борьба с коррупцией, помощь со стороны ЕС Азовскому региону и т.д. – список большой.

Фото: EPA/UPG

Готова к саммиту и декларация. Добротный хороший документ на трех с половиной страницах с традиционным признанием европейских стремлений Украины и приветствием ее европейского выбора, равно как и с неизменной поддержкой ее территориальной целостности, независимости и суверенитета, с порицанием России за незаконную аннексию Крыма, выдачу российских паспортов и призывами освободить всех.

Саммит пройдет. И самое важное начнется потом. Ведь если со старой командой лидеров ЕС все понятно, то впереди – большой знак вопроса. Как президент Зеленский будет выстраивать отношения с новым руководством ЕС – президентом Европейского Совета Шарлем Мишелем, президентом Европейской комиссии (если утвердят) Урсулой фон дер Ляйен и высоким представителем Жозепом Боррелем? Как и по какому поводу состоится их первое знакомство? Будет ли установлен личный контакт? Будет ли Зеленский активен, лоббируя украинские интересы в ЕС в условиях, когда реальные очертания приобретают пророссийские настроения, и вопрос продления санкций уже более не будет решаться «единогласно», и за них придется сражаться.

В декабре пройдет традиционное заседание Совета Ассоциации, на которое поедет новый премьер-министр Украины. 

Что же касается президента, то ждать следующего саммита Украина-ЕС, который пройдет через год, для того, чтобы познакомиться с европейскими коллегами, ему нельзя.

Ірина СомерІрина Сомер, журналіст
Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram