В Україні реформують освіту в старшій школі: учні зможуть самі обирати предмети та профілі навчання. Наступного року проєкт запустять у 30 пілотних ліцеях, а потім поширять на інші. З 2027-го школярі 10-12 класів обиратимуть профіль залежно від інтересів. Навчання після дев'ятого класу ділитиметься за двома напрямками: академічний і професійний (більше про зміни – на сайті). Тобто після 9 класу учні повинні обрати або академічний ліцей, або заклад професійної/фахової передвищої освіти, і продовжувати навчання там.
Перший – для тих, хто збирається вступати до закладів вищої освіти, а другий для тих, хто волів би здобути навички, які допоможуть почати працювати, пояснив віцепрем'єр-міністр – міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій Михайло Федоров.
Для академічного, за словами віцепрем'єра, "навчання відбуватиметься в окремих великих ліцеях, де учні обиратимуть основний профіль та додаткові предмети незалежно від профілю. Наприклад, учень з фізичного зможе вивчати музику або мистецтво, а учень з філологічного – фізику в житті або теорію появи всесвіту".
Школярі продовжать вивчати базові предмети, але реформа повинна дати гнучкості у виборі додаткових дисциплін та окремих курсів. В учнів буде час підготуватися до вступу в ЗВО й дізнатися більше про майбутню професію.
"Професійний напрям дасть змогу учням розвивати навички для швидкого виходу на ринок праці. Під час навчання в профтеху студенти практично опановуватимуть професію, а також вивчатимуть предмети, які безпосередньо пов’язані з майбутнім фахом. Після закінчення навчання буде змога одразу вийти на ринок праці з реальними навичками або продовжити навчання у закладі вищої освіти", – додав Федоров.