ГоловнаСуспільствоВійна

Країни Євросоюзу погодили поставку Україні одного мільйона артилерійських боєприпасів. Але долучаться не всі члени блоку

Снаряди мають надіслати протягом 12 місяців. 

Країни Євросоюзу погодили поставку Україні одного мільйона артилерійських боєприпасів. Але долучаться не всі члени блоку
Фото: тг-канал ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS

Країни Європейського Союзу на міністерській зустрічі в Брюсселі погодилися спільно закупити і поставити Україні мільйон боєприпасів до 155-мм артилерії. Про це заявив естонський міністр оборони Ханно Певкур, передає The Guardian.

"Ми досягли політичного консенсусу щодо відправлення в Україну 1 м патронів калібру 155 мм", – сказав він. 

Снаряди будуть надіслані протягом 12 місяців, сказав він, додавши, що потрібно вирішити "багато, багато" деталей, але "найважливіше, щоб ми завершили ці переговори, і це показує мені одне: якщо є бажання, є спосіб".

Естонська премʼєрка Кая Каллас уточнила, що міністри закордонних справ і оборони схвалили її ініціативу спільної закупівлі одного мільйона боєприпасів. 

"Я запропонувала членам ЄС спільно закупити 1 мільйон снарядів для України. Рада, що міністри закордонних справ і оборони ЄС сьогодні схвалили цю ініціативу. Це допомагає нарощувати європейську оборонну промисловість і підвищувати нашу безпеку", – написала вона в твіттері.

Міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс сказав журналістам, що сподівається, що європейська промисловість зможе досягти мети виробництва 1 мільйона снарядів протягом наступних 12 місяців для відправки в Україну, додавши, що "швидкість має важливе значення", пише Bloomberg.

Оновлення. Програму спільної закупівлі боєприпасів для України підписали лише 17 країн з 27 членів Євросоюзу, повідомило Європейське оборонне агентство. Однак інші держави-члени можуть долучитися згодом.

"Вісімнадцять країн підписали в понеділок проєкт Європейського оборонного агентства (EDA) про спільне постачання боєприпасів для допомоги Україні та поповнення національних запасів держав-членів. Проєкт відкриває шлях для країн-членів ЄС і Норвегії рухатися двома шляхами: дворічна прискорена процедура для 155-мм артилерійських снарядів і семирічний проєкт придбання різних типів боєприпасів. Угоду підписали Австрія, Бельгія, Хорватія, Кіпр, Чехія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Португалія, Румунія, Словаччина, Швеція та Норвегія. Більше держав-членів уже висловили намір приєднатися до ініціативи незабаром після виконання національних процедур", – йдеться у повідомленні. 

Агентство вважає, що спільні закупівлі є найкращим варіантом для скорочення витрат за рахунок економії на масштабі. Така схема дозволяє державам-членам закуповувати боєприпаси відповідно до їхніх національних потреб, а також підтримувати Україну. Ця домовленість, яка є гнучкою та інклюзивною за своєю природою, дозволяє всім іншим державам-членам EDA приєднатися до ініціативи на більш пізньому етапі.

Угорський міністр закордонних справ Пітер Сійярто заявив, що його країна не збирається ставати частиною угоди зі спільної закупівлі боєприпасів для України. 

Міністри закордонних справ і оборони блоку, які зібралися на зустріч у Брюсселі, мали підтримати пропозицію витратити 2 мільярди євро (2,1 мільярда доларів) на надсилання Україні боєприпасів із запасів країн, а також на об’єднання закупівель снарядів, включаючи цільове виробництво 1 мільйона патронів артилерії протягом року.

Україна має гостру потребу в боєприпасах до великокаліберної артилерії. Міністр оборони Олексій Резніков говорив, що на місяць бажано було б отримувати 90-100 000 боєприпасів до артилерії 155-го калібру. Загалом захисники потребують 250 000 артснарядів щомісяця. 

Євросоюз як варіант розглядає спільну з Україною покупку боєприпасів. 

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram