Заступник керівника Офісу президента Вадим Пристайко не підтримує ініціативу президента Володимира Зеленського про люстрацію всіх чиновників, які займали посади з 23 лютого 2014 року по 19 травня 2019 року.
Про це він повідомив на брифінгу, передають "Українськi Новини".
"Я розумію, чого хоче досягти президент. У нього є цікава ідея, яка, напевно, апелює до багатьох верств населення. Він, наприклад, сказав, що мріє про те, щоб в уряді були нові люди, які не пам'ятають, як було за Радянського Союзу. Мінімальні знання арифметики дозволяють порахувати вік цих людей, тож очевидно, що вони не могли працювати в попередніх урядах. Ідея зрозуміла, але особисто мені не подобається її реалізація", - сказав Пристайко.
При цьому він висловив готовність покинути посаду, якщо таке рішення буде прийнято.
"Я не підтримую люстрацію кожного. Я вважаю, що спадкоємність має зберігатися, інакше ми щоразу будемо починати спочатку", - сказав Пристайко, зазначивши, що президент знає про його позиції з цього питання.
Нагадаємо, Зеленський пропонує розширити дію закону про очищення влади (люстрацію) на топчиновників часів президента Петра Порошенка, які займали посади з 23 лютого 2014 року по 19 травня 2019 року. Під люстрацію в такому випадку потрапляють і деякі члени команди самого Зеленського, включаючи секретаря РНБО Олександра Данилюка і голову наглядової ради "Укроборонпрому" Айвараса Абромавічуса. Також під люстрацію потрапляє і сам Пристайко, який займав посаду першого заступника міністра закордонних справ до 2017 року.
Закон "Про очищення влади" було прийнято з п'ятої спроби у вересні 2014 року і набув чинності в жовтні 2014 року. Він передбачає: особи, які займають державні посади, що підпадають під люстраційну перевірку, повинні не пізніше, ніж на десятий день з початку проведення перевірки, подати своєму керівникові власноруч написану заяву про згоду на проведення перевірки. Люстрації підлягають особи, які не менш ніж рік займали державні посади в період з 25 лютого 2010 року по 22 лютого 2014 року, а також низка осіб, які були при владі в період Революції гідності і не подали у відставку за власним бажанням. Виборні посади під люстрацію не потрапляють.
У січні 2015 року депутати Ради, серед яких в основному колишні регіонали, оскаржили закон у Конституційному Суді.