Добудову енергоблоків на Хмельницькій АЕС реалізовуватимуть за рахунок кредитування, а підняття тарифів для населення непотрібно. Про це міністр енергетики Герман Галущенко сказав у інтерв'ю LB live.
Фінальна сума для реалізації добудови ХАЕС невідома. Попередня оцінка – 160 млрд гривень для купівлі обладнання в Болгарії, а на проєкт з американської компанією Westinghouse потрібно не менше 437 млрд.
У проєкті з американською фірмою Westinghouse покладаються на фінансування американської сторони. Є пропозиції від банків США стосовно кредитування цього проєкту.
"Тобто по факту кредитування компанії Westinghouse і її технологій", – сказав він.
Є схожі домовленості і щодо кредитування закупівлі обладнання у Болгарії.
"Є домовленості з фінансовими установами про те, що це буде кредит. Це не пов'язано з тарифом. Це звучить так, що в цьому році піднімуть тариф, тому що треба будувати. Це неправда. Це не буде за рахунок коштів українців", – сказав він.
За оцінкою Галущенка, два блоки можуть добудувати за чотири роки.
3 і 4 енергоблоки Хмельницької АЕС
Готовність третього енергоблоку становить до 80 %, четвертого – до 30 %. Їхня добудова була заморожена на декілька десятиліть. Після російських масованих атак на енергетику Кабмін вирішив, що доцільно їх добудувати.
Якщо станцію вдасться добудувати, вона стане найпотужнішою в Європі.
Обидва недобудовані блоки потребують реакторів типу ВВЕР-1000, що був розроблений "Росатомом" за часів СРСР.
На сайті Spravdi вказували, що Україна не купуватиме обладнання в "Росатому".
"Україна повністю відмовилася від співпраці з «Росатомом» після початку повномасштабної війни, розірвавши всі угоди з російською стороною в атомній сфері. Натомість ведуться прямі комерційні переговори з болгарським урядом щодо придбання обладнання та реакторів АЕС Belene, яке є власністю державної енергетичної компанії Болгарії («Natsionalna Elektricheska Kompania EAD»). Загалом українська ядерна енергетика та будівництво нових енергоблоків на Хмельницькій АЕС – одні з основних напрямків маніпуляцій та фейків, які «вкидують» в українське медіаполе", – казали Центрі страткомунікацій.
"Наші гроші" з посиланням на інші медіа писали, що вартість реакторів у Болгарії після їх купівлі зросла з $ 600 млн до 1,1 млрд. В "Енергоатомі" звинуватили журналістів у поширенні фейків і сказали, що "маніпулятивні твердження щодо вартості реакторного обладнання АЕС Belene, яке є власністю Уряду Республіки Болгарія, є недоречними, так як комерційні переговори досі тривають. На сьогодні згідно з рішенням болгарського парламенту вартість зазначеного обладнання складає 600 млн доларів США".
Законопроєкт про закупівлю обладнання для 3 і 4 реакторів ухвалили 11 лютого.
Добудова ХАЕС відбуватиметься у два етапи. Другий етап передбачає запуск американських енергоблоків.